Filmexport Home Video pokračuje v řadě pamětnických filmů a ve středu 14. září 2011 plánoval drama Jan Cimbura za 99,- Kč. Příběh podle románu Jindřicha Šimona Baara v hlavní roli s Jiřinou Štěpničkovou. České filmové drama o životních osudech zbožného jihočeského poctivce, který konal jen dobré skutky. Na pultech až ve čtvrtek 15. září 2011.
Z dlouholeté vojenské služby se do rodné vsi vracejí dva dobří přátelé: Jan Cimbura ze Semic a Josef Piksa z Putimi. Při loučení si slibují věčné přátelství.
Piksa hospodaří na vlastním. Cimbura je sice také ze statku a rolnickou živnost má v krvi, nemá však otci za zlé, že odkáže statek ne jemu, ale mladšímu Jírovi, a to na úkor Cimburových vlastních práv. Bez hořkosti v srdci přijme službu u hradišťského sedláka a starosty Kovandy.
Čeledín Cimbura je pro hospodářství hotový poklad. Je silný a pracovitý, nepije a nekouří a hledí si jen svého díla, takže je s ním sedlák spokojen. Hezká a pracovitá děvečka Marjánka na něm může oči nechat a také ona se Cimburovi líbí. Cimbura se však nechce a nemůže ženit. Nejprve se chce osamostatnit a to může trvat léta.
Když zjistí, že si na Marjánku myslí Piksa, ustoupí a doporučí jí, aby se za něj provdala. Obyvatelé Hradiště si Cimburu oblíbili, ale svobodní mládenci na něj žárlí. Rázným zásahem při hospodské rvačce si však zjedná respekt i u nich. Cimbura se naučil práci s koňmi a začne s Kovandovou podporou pracovat jako forman.
Léta plynou a Marjánka má už tři děti. Za prudkého deště se jednou Piksa nachladí a ulehne s těžkým zápalem plic. Ke svému smrtelnému loži zve Cimburu a prosí ho, aby se postaral o jeho ženu a děti. Cimbura slib plní, a když s nasazením vlastního života zachrání děti z hořícího lesa, dohodnou se s Marjánkou, že se vezmou a budou hospodařit společně. Stane se tak hospodářem na Piksově statku a Marjánčinou životní oporou.
Titulní hrdina je jihočeský chasník a později sedlák, který je ztělesněním idealizovaného křesťana, plného lásky k bližnímu i Bohu. Protektorátní klasika z doby, kdy bylo potřeba ukázat divákům, že dobrý český člověk ještě žije.
Žánr: Drama
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1941
Délka: 82 minut
Kinopremiéra: 21. listopadu 1941
Režie: František Čáp
Asistent režie: František Milič
Námět: Jindřich Šimon Baar (román Jan Cimbura)
Scénář: František Čáp, Rudolf Madran-Vodička
Produkce: Karel Šilhánek
Hudba: Jiří Fiala
Kamera: Karel Degl
Střih: Antonín Zelenka
Architekt: Jan Zázvorka
Kostýmy: Fernand Vácha
Zvuk: František Šindelář
Společnost: Lucernafilm
Hrají: Gustav Nezval (Jan Cimbura), Jiřina Štěpničková (Marjánka, děvečka na statku u Kovandy), Vilém Pfeiffer (Josef Piksa, pozdější manžel Marjánky), Jaroslav Průcha (starosta Kovanda), Marie Brožová (Kovandova žena Rozárka), František Roland (židovský krčmář), Stanislava Strobachová (číšnice Barča), Vladimír Šmeral (Bártík), Bolek Prchal (Bártíkův otec), Theodor Pištěk (rada Miltner), Ema Kreutzerová (radová Miltnerová), Eva Svobodová (bláznivá Anýžka), Václav Jiřikovský (kníže, dabing František Smolík), Rudolf Deyl ml. (sedlák Jíra), Václav Dobeš (chasník), Ada Dohnal (chasník), Josef Stadler (chasník), Otylie Beníšková (přástevnice), Gabriel Hart (lékař), Miroslav Kryštof-Kutina (Cimburův bratr), Hermína Vojtová (sousedka), Darja Hajská (sousedka), Marie Ježková (sousedka), Jiří Krchňavý (dítě), M. Střelák (dítě), J. Vochomůrková (dítě), Fanča Lopatová, Antonín Jirsa
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky pro neslyšící
Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3
Bonus: žádný