Edice Nedělního Aha! pokračuje dalším starším českým filmem. Tentokrát je to film Táto, sežeň štěně s dnes již nežijícím hercem Miroslavem Horníčkem. Vyjde v neděli 12. srpna 2007. Cena bude 38,- Kč (+ 10 Kč cena novin).
V komedii Táto, sežeň štěně (1964) ztvárnil Miroslav Horníček hlavní roli uštvaného redaktora Hlavsy. Manželka mu odjede na školení a nechá mu na krku jejich tři děti. Hlavsa je příliš nezvládá, a tak je i s babičkou odveze na chalupu do Kameniček. Ten pravý poprask ale nastane, když si babička vymíní, že by tu měli mít psa, aby se i s dětmi cítila v bezpečí. Hlavsa napíše o problému se psem fejeton do novin a nestačí se divit. Když přijede na víkend spolu se štěnětem za dětmi na chalupu, najde tady dalších jedenáct psů všech možných ras a velikostí. A to ještě není zdaleka všem bláznivým situacím konec!
Hlavní dospělou roli zahrál herec Miroslav Horníček, známý především ze skvělého seriálu Byli jednou dva písaři, kterého bychom se snad mohli dočkat na podzim, kdy by měl být vydán na DVD v edici „DiViDi Seriál“. Miroslav Horníček byl neobyčejnou osobností. Dar laskavého a moudrého slova mu byl dán snad shůry, a tak dokázal pobavit diváky bez rozdílu věku. Ne každý ale ví, že za maskou laskavého klauna se skrývala bolest a žal.
V osobním životě prošel Horníček velmi bolestnými okamžiky, nejtěžší bylo vyrovnat se s tragédií ztráty jediného dítěte, syna Jana (†21). Ten zemřel za velice podivných okolností. Jel se tehdy spolu s přáteli z FAMU, kde studoval, podívat za otcem na natáčení seriálu Byli jednou dva písaři (1972) do malebného mlýna u Suchdola. Do tohoto okamžiku bylo vše v pořádku, jenže druhý den ráno se dostavil šok. V nedalekém jezírku totiž našli Jana utopeného. Dodnes se neví, zda to byla sebevražda, vina epileptického záchvatu, nebo nešťastná náhoda, při níž sehrál roli i alkohol.
U dnes tolik uznávaného herce a spisovatele se objevily literární sklony už v útlém mládí. Protože mu ale dělala potíže gramatika, nepokoušel se ani nic zvláštního psát. Jeho cesta ke slávě tak byla dlouhá. Pracoval totiž nejdříve jako pomocný technik v plzeňské Škodovce, později dělal úředníka v nemocnici. Možná pro absenci hereckého vzdělání o sobě později často prohlašoval: „Ve všech filmech hraju blbě.“
Miroslav Horníček žil poněkud bohémským životem, miloval červené víno, »sladkou« Francii a obrazy. A mohl si to dovolit. O vše se totiž jinak starala jeho obětavá žena Běla. „Běla měla na starosti i peníze. Já ani nevěděl, jestli jsme pojištěni, nebo kolik se platí za telefon,“ líčil proslulý herec a vypravěč přátelům.
Humorista zemřel po dlouhé a těžké nemoci ve věku 84 let v bytě libereckého lékaře Vladimíra Mareše. Herec nechtěl být hospitalizován v nemocnici, přestože trpěl chronickým cévním onemocněním mozku, těžkou cukrovkou a prodělal několik mozkových příhod. Většinu času trávil na lůžku a s oblibou si prohlížel staré fotografie. Doktor Mareš, se kterým se Horníček dobře znal, se o něj do poslední chvíle obětavě staral a herec mu skonal v náručí.
Film získal tyto ceny:
• 1964 – první cena stříbrná medaile v kategorii filmů pro nejmenší děti (XVI. MFF pro děti a mládež Benátky /Itálie/)
• 1964 – čestné uznání (IV. celostátní přehlídka čs. filmů pro děti a mládež Gottwaldov)
Žánr: Dětský / Komedie
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1964
Délka: 66 minut (1:16:24)
Režie: Milan Vošmik
Pomocná režie: Věra Ženíšková
Asistent režie: Drahomíra Reňáková, Zdena Kracíková, Zdena Švarcová
Námět: Jan Ryska
Scénář: Jan Ryska, Milan Vošmik
Technický scénář: Jan Ryska, Milan Vošmik, Miroslav Horníček
Dramaturg: Marcela Pittermannová
Produkce: František Milič
Asistent výroby: M. Krůtová
Zástupci vedoucího výroby: K. Kovář, V. Havlík
Hudba: Svatopluk Havelka
Kamera: Jan Novák
Druhá kamera: Rudolf Jokl
Asistent kamery: Jiří Macák
Vrchní osvětlovač: J. Pražák
Střih: Miroslav Hájek
Asistent střihu: J. Šulcová
Zvuk: Ing. Stanislav Vondráš, zvukové efekty Bohumír Brunclík
Kostýmy: Lída Novotná, Blažena Ševčíková, Ladislav Tomek
Masky: Karel Marek, Libuše Henychová, František Havlíček
Architekt / Výtvarník: Vladimír Labský
Asistent architekta: ing. J. Kotlář
Vedoucí výpravy: K. Lukáš
Asistent výpravy: J. Ciboch, M. Měřínská
Společnost: Filmové studio Barrandov, tvůrčí skupina Erich Švabík – Jan Procházka
Hrají: Miroslav Horníček (redaktor Hlavsa), Jiřina Šejbalová (babička), Jarmila Smejkalová (Hlavsova žena), Rudolf Řepík (Milan, syn Hlavsových), Zdeněk Deyl (Franta, syn Hlavsových), Zuzana Ondrouchová (Olga, dcera Hlavsových), Jaroslav Marvan (šéfredaktor), Marcela Jandová (Tonina), Čestmír Řanda (Holina), Dagmar Zikánová (Holinova žena), Karel Smyczek (Honza, syn Holinových), Vlastimil Brodský (hajný Jakoubek), Jaroslav Štercl (redaktor), Josef Beyvl (výpravčí), Zdeněk Braunschläger (redaktor), Ivanka Devátá (sekretářka v redakci), Karel Hovorka (muž v plášti), Martin Mrázek (Honza), Vladimír Navrátil (tiskař v redakci), Milan Neděla (praporčík VB Karel, Honzův švagr), Josef Pehr (průvodčí autobusu Vaňha), Josef Příhoda (hostinský), Sonja Sázavská (Jakoubková), Světla Svozilová (starší žena v Povlčíně), Jana Štěpánková (lékařka), Stella Zázvorková (průvodčí tramvaje), Gabriela Bártlová-Buddeusová (správcová), Bohumila Šourková
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2. česky
Titulky: česky pro neslyšící
Obraz: PAL DVD5 4:3
Bonus: O titulu, Zlatý fond na DVD