Deník Aha! pokračuje v pondělní řadě oznámených historických válečných filmů 21. července 2008 titulem Atentát za 44,- Kč o atentátu na Reinharda Heydricha.
Film Jiřího Sequense nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha.
Filmová rekonstrukce podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí Heydrichova sporu s admirálem Canarisem (mocenský boj mezi SS a Abwehrem), výcviku českých parašutistů v Anglii a zvlášť sugestivně zachycuje osud tří parašutistických skupin od jejich seskoku z letadel na okupované území Protektorátu Böhmen und Mähren až po závěrečný hrdinský boj v kryptě kostela v Resslově ulici v Praze.
Pravá jména atentátníků tu nenajdete, jelikož byla pozměněna a uvedena pod jakýmisi krycími jmény, která jim byli určena už ve Velké Británii a na něž jim byly vystaveny jejich osobní doklady, nutné k přežití v protektorátu Čechy a Morava.
O atentátu samém a jeho významu se vedly, vedou a zřejmě budou vést diskuze a stále se budou objevovat nejrůznější fakta – jedna z posledních hypotéz např. hovoří o tom, že se Gabčíkovi nezasekl samopal, ale že se v jeho palebném poli nacházela tramvaj a výsadkář nechtěl ohrozit střelbou cestující.
Cituji z časopisu Kino 5, ročník XIX, které vyšlo 12. března 1964:
15. března roku 1964 vzpomeneme 25. výročí nejtragičtějšího dne naší historie – vpádu nacistických okupantů.A ovšem i počátku velkého dramatu národního doboje, který dodnes tvoří živou inspiraci pro celé naše umění.
Atentát na Heydricha, který ve své době vzrušil celý protinacistický svět, dlouho patřil složitostí svého zákulisí k ne zcela jasným stránkám dějin odboje. Svá první literární, či lépe řečeno publicistická zpracování našel teprve v bedávné době. A letos také bude teprve realizován dlouho připravovaný film režiséra Jiřího Sequense Atentát, jehož literární scénář byl napsán už před několika léty.
Text dále pokračuje ukázkami z tohoto scénáře, jednak akcí parašutistů na křižovatce v Holešovičkách, jednak závěrečné chvíle v kryptě kostela.
Žánr: Válečný
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1964
Délka: 104 min.
Premiéra v kinech ČR: 20. srpna 1965
Režie: Jiří Sequens
Scénář: Miloslav Fábera, Kamil Pixa, Jiří Sequens
Produkce: Zdeněk Oves, Vilém Henzel, Jiří Beránek
Hudba: Ludwig van Beethoven (Osudová – úryvek), Škoda lásky (Jaromír Vejvoda), Mám já milou za vodou (lidová) – hudební dramaturgie Miloš Vacek
Kamera: Rudolf Milič
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Šmída – Fikar
Natáčeno: Praha
Hrají: Radoslav Brzobohatý (nadporučík Král), Luděk Munzar (nadporučík Sedlák), Ladislav Mrkvička (rotmistr Vyskočil), Rudolf Jelínek (rotmistr Strnad), Jiří Kodet (rotmistr Toušek), Josef Vinklář (rotný Vrbas), Vladimír Hlavatý (Otradovec), Jiří Holý (Pavelka), Petr Oliva (Víťa), Vlastimil Čaněk (Zelinka), Jaroslav Dufek (Tolar), Gustav Heverle (čs. kapitán), Jiří Vršťala (plukovník čs. armády), Miloš Vavruška (kaplan), Eduard Dubský (plukovník Holm), Oldřich Lukeš (hajný), Pavel Bártl (Klein), Siegfried Loyda (Heydrich), Harry Studt (admirál Canaris), Wolf Goette (Jacobi), Václav Kutheil (Hrubý), Pavel Molčík (Sedláček), Jaroslav Moučka (Vašek), Vlasta Matulová (Otradovcová), Oldřich Velen (Sleicher), Alex Jandouš (důstojník SS), Ivo Foustka (generál Parwitz), Pavel Robin (gestapák), Richard Záhorský (K.H. Frank), Ludmila Dyrová (radistka), Věra Kalenská (radistka), Milada Lukašovská (radistka), Pavel Bártl (Klein), Josef Trousílek (Klein II.), Miroslav Barták (velitel SS), Jiří Cimický (důstojník SS), Karel Černoch (promítač), Jaroslav Ciboch (anglický major), Arnošt Faltýnek (taxikář), Otto Ševčík (důstojník SD), Jan Neubert (anglický důstojník), Vladimír Navrátil (důstojník SS), Vladimír Machek (anglický instruktor), Jan Laibl (gestapák), Jaroslav Krupař (důstojník RAF), Pavel Kvasnička (Heydrichův sluha), ing. Křížek (Himmler), Jiří Hein (SS), Jindřich Chmela (šermíř), Josef Šolc (šermíř), Ladislav Gzela (trafikant)
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: černobílý PAL 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Film o filmu