Abych si odpočinul od střílení, tentokrát z katalogu společnosti Řitka Video sahám po mírně odlišném žánru. Z hromádky připravených DVD vybírám údajné výpravné středověké drama o odvaze a cti Westender. Prsten rytíře Asbreyho.
Na úvod jako vždy oficiální text:
Vítejte do fiktivního středověkého světa, kde žije Asbrey z Westenderu, udatný rytíř a nebojácný hrdina bojující o svou čest s démony minulosti. Stačil pouze jediný okamžik nepozornosti a Asbrey přišel o svůj poslední cenný majetek – vzácný rytířský prsten. Aby se nestal pouhým tulákem beze cti, musí jedinečný klenot vydobýt zpět stůj co stůj. Ponořte se spolu s Westenderem do temných časů středověku a prožijte s ním neuvěřitelnou cestu plnou krutých nástrah, dobrodružství a odvahy.
Tentokrát je třeba začít už u obalu. Ten totiž zase kecá. Ze kterého filmu pochází rytíř v turnajovém brnění s dřevcem, nemám tušení. Ve Westenderovi ale nic takového nepotkáte.
Stejně tak přehání i text. Výpravné drama? To by asi obraz nebyl ve formátu 4:3 s kvalitou televizního analogového vysílání. Pravda, chvílemi se objeví docela solidní náznaky bitev, herců se sešlo taky překvapivě docela dost, kostýmy na velmi dobré úrovni, ale pod pojmem výpravné drama si člověk představí opravdu něco zcela jiného…
O odvaze a cti? Udatný rytíř a nebojácný hrdina? Otrhaný špinavý ožrala, který svůj převzácný prsten prohraje v kartách a pak se nechá štamgasty zmlátit tak, že nevidí na jedno oko? Popudlivý trhan, který trpí halucinacemi a nočními můrami a který řve na nebohou cikánku, která o něho pečuje? No moc dobře to nezačíná…
Film vcelku odpovídá hodnocení, které se pohybuje kolem 50 procent. Kdyby se prostříhala poměrně častá hluchá místa, byla by z toho docela solidní nedělní poobědová pohádka. Je v ní totiž namixováno asi vše, co lze považovat za základní přísady. Zpustlý rytíř (či snad dokonce princ), krásná cikánka, loupeživí otrokáři, putování, souboje, kouzelný dědeček, tajemný pes, a zase putování, cizí podivný národ, krásné a nebohé zajatkyně otrokářů, temná minulost, a hlavně putování…
To, co filmu ubližuje nejvíc, je skutečnost, že vlastně nic není vysvětleno. Chybí odpovědi na mnoho otázek. Proč kdysi udatný a hrdinný královský rytíř tak neuvěřitelně klesl, můžeme jen hádat. Výčitky z masakrózních „vítězných" bitev? Stesk po tajemné krasavici, která skončila na hranici a které podle všeho patřil onen prsten? Kdo byla, a proč se jejím osudem stal oheň? Kdo nebo co je ten krásný pes? A kdo sám byl vlastně Westender? Minulost prostě není zrovna příliš objasněna, i přes občasné flashbacky, které ale děj vlastně nikam neposouvají.
Stejně tak zarazí, že řada postav, které se v době uvedení do obrazu zdají důležité, ba dokonce v ději chvíli setrvají, najednou zmizí a už se o nic dál ani nepípne. Již zmiňovaná krásná cikánka z úvodu, které Asbrey slíbí, že se do týdne vrátí. Původně v hedvábí oděný Glim, který ho v hospodě o prsten připravil, a který ho nakonec při putování doprovází. A ten nádherný pes, patřící zřejmě zmrzlému rytíři, který se zázračně zjevuje a zase mizí…
Řada zahraničních komentářů konstatuje, že spousta scén by mohla být podstatně kratší. To je fakt, dívat se značnou část minutáže na klopýtající postavu, ženoucí se za přeludem, zrovna nepotěší, ale když on je ten film na těchto scénách vlastně založen.
Stejně tak se výtky týkají absence hutnějšího a srozumitelnějšího děje. Leckomu to připomíná začátek série, v níž by ony již zmíněné nevysvětlitelnosti byly konečně rozklíčovány v dalších dílech. Takhle zbyla jen trochu zdlouhavá cesta, na níž ztroskotanec díky svým neúspěchům a potížím znovu objevuje sám sebe a s tím i to, na čem opravdu záleží. Jak jeden z komentujících stručně glosuje – ušlechtilá snaha.
Ono to chvílemi vypadá, že se prostě sešla parta známých, kteří si chtěli vyzkoušet, zda jsou schopni natočit něco ze žánru, který se jim líbí (viz filmový štáb). Tomu chvílemi odpovídají herecké výkony. Ale jako první pokus to není až tak špatné, i když jde chvílemi málem o němý film. Dlouhé minuty jsou beze slov – ono taky s kým a o čem si povídat uprostřed pustiny…
Jak konstatuje další ze zahraničních diváků, místo toho se objeví hlas ve vaší hlavě, který asi po 20 minutách začne šeptat: "Něco už se musí stát, něco, co posune příběh dopředu". Ale ono to nikdy nepřijde, stále jen sledujete plahočení a čekání.
Jak již bylo řečeno, obraz svou kvalitou v žádném případě neoslní. Hudební doprovod je slušný, chvílemi zní jako naše kapely, snažící se hrát keltskou muziku, chvílemi připomíná doprovod k irským tancům.
A k technickým záležitostem lze mít připomínek jen pár – Glim mluvil o tom, že nebyl zajat sám. Ovšem jeho případní souputníci se u otrokářské skupiny nenacházejí a jediná mrtvola po cestě je utýraná žena. Existovali vůbec?
Otrokáři se ženou na koních se zajatými otroky za hranice království, Asbrey sleduje jejich cestu lesem. Určitě v téhle sestavě prošli mezi popadanými stromy, mimo jakékoli cesty a na loukách neohnuli ani stéblo trávy? Navíc jich je jako máku a při konečném zúčtování jsou k dispozici jen dva nebo tři koně? To se táhly celou cestu pěšky? To by snad vysvětlovalo fakt, že přes všechny zdržení a okliky je Asbery nakonec vždycky dohonil…
No, asi tak – na jedno podívání to ujde, vracet se k tomuhle filmu dozajista nikdy nebudu.
Žánr: Drama / Fantasy
Země původu: USA
Rok vzniku: 2003
Délka: 103 minut (1:43:10)
Původní název: Westender
Režie: Brock Morse
Námět: (kniha Lancelot of the Lake)
Scénář: Jefferson O. S. Brassfield, Brock Morse
Produkce: Hans Hlawaty, Ryan Honey, Brock Morse
Hudba: Rob Simonsen
Kamera: Matt Molitor
Střih: Brock Morse
Kostýmy: Ann Botterweg, Brock Morse
Společnost: M.O.B Productions
Natáčeno: Oregon, USA
Hrají: Blake Stadel (Asbrey z Westenderu), Rob Simonsen (Glim), John Rankin (Garner), Darlene Dadras (Sarin), Rod James (stařec), Ron Wright (bandita), Hans Hlawaty (bandita), David Shelofsky (bandita), Shawn Rottmeier (bandita), Daniel Snyder (bandita), Christa Kepshire (otrokyně), Monica Graves (otrokyně), Keri Warr (otrokyně), Maren McGuire (otrokyně), Ann Oxenhandler (Jarlishanka – matka), Tyler Morse (Jarlishan – chlapec), Mary Brush (Jarlishanka – dívka), Steven Huerta (Jarlishan – otrokář), Rolf Nordhausen (Jarlishan – otrokář), Ryan Honey (umírající voják), Dublin Briggs (skandující voják), Guy Barber (generál), Harry Oxenhandler (důstojník v taverně), John Nichols (důstojník v taverně), Jesse Lawler (zmrzlý rytíř), Richard Mathews (hlas krále), Kari Gjone (Laytha), Jesse Nordhausen (Jarlishan – otrokář), Jeff Richardson (bojovník ve zbroji), Rick Wadkins (zlostný voják), a další
V českém znění (2010): Libor Hruška, Filip Švarc, Petr Oliva, Jiří Plachý, Bohdan Tůma, Marek Libert, Vojtěch Hájek, Svatopluk Šuler, Libor Terš, Ivo Novák, Petr Burian, Anna Remková, Oto Rošecký, Jana Páleníčková, Nikola Votočková, Kateřina Petrová, Roman Hajlich, Jindřich Žampa, a další
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: barevný PAL 4:3 (1,33:1)
Bonus: z naší nabídky