Filmexport Home Video – Minulost Jany Kosinové

Filmexport Home Video pokračuje v pamětnické řadě ve středu 4. dubna 2012 melodramatem Minulost Jany Kosinové za 99,- Kč. Snad kdesi na rozcestí čeká štěstí…

Předlohou pro film byla povídka Vladimíra Neffa Romance. Film vypráví o herečce s tíživou minulostí a zaníceném studentovi filosofie, který se do ní zamiluje.

Student Jiří Sutnar se zranil, ale nikdo neví, jak k nehodě došlo. Uzdravující se mladík se svěří matce a řekne jí, co jeho úrazu předcházelo. Jiří se před časem zamiloval do herečky Jany Kosinové, kterou znal jen z fotografie. Když ji pak viděl i v divadle, odhodlal se napsat pro ni hru a vzbudit tak její pozornost. Herečku jeho prvotina opravdu zaujala, neboť jí připomněla vlastní minulost. Je nyní slavná, ale má za sebou zlé zkušenosti. K divadlu jí pomohl muž, jehož milovala a přitom netušila, jak podivný život vede. Už dávno prohlédla, ale Vilém ji stále pronásleduje a vydírá. Nešťastná žena podlehne čisté náklonnosti Jiřího a prožívá s ním chvíle štěstí, Vilém se však zúčastní premiéry Jiřího hry a žádá na Janě, aby hocha opustila a odjela s ním do Ameriky. Následuje hádka, při níž Vilém ženu zraní. Jiří se domnívá, že je mrtvá, a obrátí proti sobě zbraň. Oba jsou nakonec zachráněni a hledají sílu v krátkém štěstí, jež spolu prožili…

Psychologický příběh s řadou dramatických a kriminálních prvků natočil v roce 1940 jako svůj samostatný debut Jan Alfréd Holman (v roce 1937 se s Hugem Haasem podílel na režii komedie Děvčata, nedejte se! a v roce 1938 s Jiřím Slavíčkem na válečné fresce Zborov). Tento režisér později vytvořil ještě filmy Modrý závoj (1941), Rukavička (1941), Velká přehrada (1942), Bláhový sen (1943) a v roce 1946 část dokumentu Vlast vítá o cestě prezidenta Edvarda Beneše z Košic do Prahy (autorem druhé části byl Otakar Vávra).

Na počátku roku 1945 začal Holman natáčet 13. revír s Lídou Baarovou v hlavní roli. Krátce nato byla odhalena ilegální skupina, které byl členem, a on uprchl na Slovensko (rozpracovaný snímek dokončil o rok později Martin Frič, v jeho verzi vystřídala Baarovou Dana Medřická). Po osvobození Holman pracoval na ministerstvu zahraničí a později pod tlakem politické situace emigroval do Německa.

Minulost Jany Kosinové byla poprvé promítána 7. července 1940 na Filmových žních ve Zlíně a získala nejvyšší ocenění. V roce 1940 v souvislosti s tímto filmem obdržel Vladimír Neff národní cenu a společnost Elekta II. cenu ministra průmyslu, obchodu a živností. U filmu ocenila tehdejší kritika zejména Holmanovu režijní vyspělost a herecký výkon Vlasty Matulové, pro niž byla titulní role první velkou příležitostí a rázem z ní udělala hvězdu. Píseň Jiřího Srnky Modravé dálky se okamžitě stala šlágrem.

Na csfd.cz 66 procent, pro některé nádherně zpracovaný psychologický melodram, pro jiné nekovatelná přeslazená kravina.

Žánr: Drama / Romantický

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1940

Délka: 102 minut

Kinopremiéra v ČR: 27. září 1940

Režie: Jan Alfréd Holman

Námět: Vladimír Neff (filmová povídka Romance)

Scénář: Jan Alfréd Holman

Produkce: Jan Sinnreich

Hudba: Jiří Srnka

Kamera: Václav Hanuš

Střih: Jan Kohout

Zvuk: František Šindelář

Architekt: Alois Mecera

Společnost: Elektra

Hrají: Vlasta Matulová (herečka Jana Kosinová), František Roland (truhlář Antonín Sutnar), Anna Letenská (Sutnarova žena), Svatopluk Beneš (student filozofie Jiří, syn Sutnarových), Nora Cífková (Klára, Sutnarova kolegyně ze studií), Zorka Janů (Klářina kamarádka Vlasta), Jan Pivec (student medicíny Karel Pechan), Karel Hradilák (hochštapler Vilém Golombek), Miloš Nedbal (starý mládenec), Vladimír Řepa (ředitel gramofonové společnosti Tuňák), Bedřich Veverka (herec Ambrož), Vojta Novák (dramaturg), Marie Blažková (hospodyně u Kosinové), Ferenc Futurista (kapitán parníku Vltava), Milka Balek-Brodská (biletářka Žofie), Eva Svobodová (domovnice), Hermína Vojtová (sousedka), Eman Fiala (dirigent), Gabriel Hart (režisér), Vladimír Hlavatý (divadelní kritik), František Kovářík (divadelní kritik), Jindřich Láznička (divadelní zřízenec Morávek), Vladimír Pospíšil-Born (agent pro zahraniční scény Simon), Antonín Holzinger (vrátný v divadle), Václav Voska (herec), Jindřich Fiala (inspicient), Marie Ježková (garderobiérka), Marie Geblerová (bufetářka), Marie Nademlejnská (šatnářka), Antonín Frič (netrpělivý telefonista), Jarmila Nováková-Kavková (Ambrožova dívka), František Beranský (asistent v nahrávacím studiu), Emanuel Hříbal (rybář), Josef Waltner (vrchní v baru), Ladislav Janeček (host v baru), Jaroslav Sadílek (host v baru), F. X. Mlejnek (kuchař), R. A. Strejka (reportér), Zora Lašková (dáma ve společnosti), Marie Přikrylová (dáma ve společnosti), Břetislav Hrstka (návštěvník divadla), Václav Mlčkovský (návštěvník divadla), Viktor Nejedlý (návštěvník divadla), Vilém Pruner (návštěvník divadla), Josef Oliak (spící divák), Jan W. Speerger (listonoš), Marie Švimberská

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný