Argumenty proti vydání a proti seriálu jako takovému byly převáženy prostou silou tržních mechanismů nabídky a poptávky, která v tržní ekonomice umí prodat vše, co se dá, bez ohledu na mravní ohledy například vůči politickým vězňům a dalším, kterých se účelový a mnohdy zkreslený výklad minulosti dotýká. Na druhou stranu lze ovšem namítnout, že vydání tohoto díla je důkazem určité míry svobody projevu, a toho, že zde nebyla uplatněna žádná cenzura. Což by se v oné době, ze které seriál pochází, zaručeně nestalo. Je těžko představitelné, že by například v Československu v osmdesátých letech minulého století byl vysílán například takový film Barbar Conan, jehož tvůrce John Milius byl fanatický antikomunista a oddaný stoupenec Ronalda Reagana.
Zde přichází ke slovu názor, který zazněl i v diskuzích na našich stránkách a myslím stál za pozornost: když už je tedy dílo znovu předkládáno veřejnosti, byť jako dokument doby, možná stálo za to doplnit jej o krátké dokumenty (například jako bonusy na DVD), které vysílala ČT v rámci cyklu 30 návratů, které uváděly historické události do souvislostí. Pro pamětníky možná zbytečné, ale minimálně těm mladším, kteří tu dobu nezažili, by mohli pomoci osvětlit, o co vlastně na pozadí jednotlivých případů šlo. Nechci mladou generaci podceňovat, ale kolik dnešních „náctiletých“ zná přesný obsah pojmů jako „agent chodec“ nebo třeba „banderovec“?
Bonusy se ale nakonec žádné nekonaly. Je to možná trochu škoda, protože ty krátké dokumenty ČT byly docela zajímavé. A hodnotu DVD jako celku by to zvýšilo, ale asi by to prodražilo výrobu DVD a od edice vydávané za 38,– Kč nemůžeme čekat zázraky. A tak fandové seriálu jsou vděční aspoň za to, že seriál byl vůbec vydán v jakékoliv podobě a kvalitě, i když tak zřejmě nějaké líp vybavené edice, byť i podstatně dražší, se zřejmě hned tak nedočkají.
Příbuzné texty:
• V čem spočívá obliba majora Zemana?
• Major Zeman se blíží
• Aha! zveřejnilo podrobnosti o majoru Zemanovi
• Nedělní Aha! vydá na DVD 30 případů majora Zemana