V pátek 18. listopadu 2011 se na pultech ocitá CD, kterému se dozajista dostane méně pozornosti, než by si zasloužilo. Český rozhlas nabízí za 49,- Kč v MP3 strhující osudy lidí, kteří se nevzdali pod názvem Příběhy 20. století. To nejlepší z úspěšného cyklu rozhlasových dokumentů.
6 a půl hodiny strhujícího pořadu čerpajícího z unikátních výpovědí hrdinů. na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout!
Mikuláš Kroupa, Adam Drda a tým Post Bellum:
ČLOVĚK, KTERÝ SPADL DO VODY
Jak děti zachránili svého otce – ministra Ladislava Karla Feierabenda.
KRYCÍ JMÉNO MARGITA
Příběh židovské odbojářky Štefánie Lorándové, která za války v Maďarsku zařídila falešnou identitu pro desítky ohrožených lidí.
GESTAPÁCKÉ RAZÍTKO
Příběh Pavla Macháčka a jeho židovského přítele, básníka Františka Listopada. Jeden z nich ukradl policejní razítko a ten druhý za to trpěl na gestapu a v koncentračním táboře.
LIDICE
Příběh vesnice, kterou v červnu 1942 vyhladili nacisté, zná v Čechách každý. To ale ještě neznamená, že jsou ve všeobecném povědomí i osudy těch, kdo likvidační akci přežili, především lidických dětí.
ZE SOVĚTSKÉHO LÁGRU K RAF
Příběh Imricha Gablecha, který ukradl letadlo a chtěl bojovat s Poláky proti nacistům. Kdo by čekal, že ho zatknou a uvězní Rusové?
S KOMUNISMEM JSEM NIKDY NEKOKETOVALA
Příběh řeholnice Anny Magdaleny Schwarzové, kterou uvěznili nacisté v Terezíně, protože byla Židovka – a komunisté v Pardubicích, protože byla katolička.
S VOLNĚ PLUJÍCÍMI OBLAKY
Milostný příběh skauta a politického vězně Luboše Jednorožce a Olinky Vosátkové. Jak a proč lidé z Post Bellum kopali poklad.
DEJTE TOHO SPRATKA PRYČ!
Příběh Milušky Havlůjové rozené Pomplové, kterou Státní bezpečnost odtrhla od syna a nutila ji, aby se stala konfidentkou.
PODĚKOVÁNÍ NA ZÁVĚR
Příběhy 20. století se neobejdou bez vaší podpory. Děkujeme všem dárcům a lidem z Klubu přátel Paměti národa, celému týmu POST BELLUM a Paměti národa.
Zakoupením CD přispějete na neziskový projekt Paměť národa a Příběhy 20. století.
Staňte se členy Klubu přátel Paměti národa. Přihlaste se na www.postbellum.cz nebo www.pametnaroda.cz.