Občas se dočkáme recyklování titulů, občas je na řadě recyklování nápadů. Už jsme měli tu čest s Modrou planetou, Tajemstvím oceánu , Mikrokosmem nebo Barakou . A když už je jednou takové téma úspěšné, proč se nepokusit zpracovat něco podobného. Blesk nám v sobotu 13. září 2008 předloží Příběh modré planety v ceně 49,- Kč, další pokus týmu zmiňovaného Mikrokosmu, záslužném průhledu do úchvatných dějů skrytých v obyčejném trávníku.
Příběh Modré planety nechce jen přiblížit divákům, jak vznikl vesmír, Země, živočichové … Film je především nástrojem k zamyšlení se nad sebou sama – co znamená naše vlastní narození, jaký je náš život a osud. Jedním z hlavních bodů filmu bylo začlenit lidský faktor, člověka, diváka, do určitého cyklu společně se zvířaty, vesmírem, atomy a hmotou. Zamysleme se na tím, jaké je naše místo ve vztahu k prapředkům, původu a spojitostem se světem.
Kombinací vědy a naší představivosti hledáme odpovědi na tyto otázky. Věda dokáže objasnit spoustu věcí a může uspokojit naši fantazii poutavými záběry. Zvířata pak zde působí jako malebné a fantastické postavy tohoto ohromného příběhu světa. Mikroskopická měňavka, která znázorňuje Život ve svém základu, vypadá jako beztvarý tvor, který je schopen vzít na sebe jakýkoliv tvar. Had z jižní Afriky, který požírá vejce, dokáže úžasně roztáhnout svoji tlamu, aby spolknul vejce – metafora života, který se živí životem. Rytířský boj galapážských mořských leguánů rekonstruuje éru draků, kdy si plazi podmanili zemi.
Mezi nejpozoruhodnější scény patří páření pavouků nebo krabi s klepety připomínající samurajské meče, kteří bojují o krásku. Mezi zvířaty bývá souboj součástí milostných námluv. Nejde o smrt, jen o trochu násilí pro zastrašení soka. Mezi pavouky může romantické namlouvání trvat hodiny. Na obou stranách je obrovské zaujetí a také obrovský strach, zvláště mezi samci, protože samička uplete svoji pavučinu (pro lov) a musí samečka přijmout za svého partnera, jinak ho uloví jako svoji kořist.
Žijeme ten příběh Geneze – jen v rychlejším tempu. V elastickém, kulatém akváriu mateřské dělohy jsme všichni vypadali jako žáby. Na začátku naší existence máme žábry, blánu mezi prsty a několik vlastností podobných živočichům, kteří se množí dělením. Část našeho genetického dědictví je společná pro všechny žijící tvory. Toto vyjadřují záběry kuřete, malého krokodýla a lidského mimina, které příběh popisuje jako "malé fazole". Všichni jsou si neobyčejně podobní.
A po vyčerpávajícím textu jeden mírně pesimistický komentář:
Když se třeba objeví nějaké zajímavé zvíře, tak místo aby tvůrci řekli "joo – tohle je leguán," tak tam kecá o hovně nějakej strašlivě moudrej, trapnej šaman se zcela nepatřičným hlasem Aleše Procházky.
Země původu: Francie / Itálie
Rok vzniku: 2004
Délka: 81 minut
Původní název: Genesis
Světová premiéra: 14. května 2004 – Francie (Cannes Film Market)
Premiéra v kinech ČR: 8. září 2005
Režie: Claude Nuridsany, Marie Pérennou
Scénář: Claude Nuridsany, Marie Pérennou
Produkce: Christine Gozlan, Alain Sarde
Hudba: Bruno Coulais
Kamera: Patrice Aubertel, William Lubtchansky, Claude Nuridsany, Marie Pérennou, Cyril Tricot
Společnost: Les Films Alain Sarde, Les Films de la Véranda, Radiotelevisione Italiana, Canal+
Natáčeno: Francie, Galapágy-Ekvádor, Island, Madagaskar
Hrají: Sotigui Kouyaté (vypravěč)
Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky
Titulky: česky, anglicky
Obraz: 16:9
Bonus: Deník z natáčení, Vznik hudby, Rozhovory, Upoutávka