Pondělní Aha! nabídne na začátek nového měsíce, konkrétně 2. června 2008, další přehlídku téměř všech tváří tehdejšího československého showbyznysu. Bude to Trhák za 41,- Kč, který nám předvede, jak se také může natáčet filmová komedie, film uhozený, trhlý a neskutečně srandovní.
Novopečený autor Jíša sebere všechnu odvahu a zamíří na Barrandov, kde se mu podařilo udat první scénář. Už ve fázi přípravných prací s hrůzou zjišťuje, že filmaři naprosto obešli jeho záměr – místo sondy do života současné vesnice a pravdivého obrazu prostého venkovského života připravují velkolepou show se zpěvy a tanci. Všichni – kromě produkčního – jsou přesvědčeni, že to bude „trhák“. Natáčení začíná, filmaři se přesouvají do exteriérů v obci Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Svou přítomností zcela rozvrátí dosavadní poklidný život…
Hned první záběry hovoří za mnohé. Hrdinou natáčeného příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, kterého všichni místní funkcionáři i prostí občané vítají zpěvem a tancem, neboť tento kýžený odborník jim má svými progresivními metodami pomoci zvýšit hektarové výnosy. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně.
Natáčení pokračuje v podobném duchu a novopečený scenárista se nestačí divit. Zuřící produkční, který si stále častěji ulevuje trháním vlastní košile, prosadí snížení nákladů, ty se však projeví pouze v tom, že je scenárista vystěhován z hotelu. Zatvrzele však setrvává na place a marně se pokouší nasměrovat natáčení ke své původní myšlence…
Hudební film Trhák vznikl v tvůrčí dílně dvojice cimrmanologů Z. Svěráka a L. Smoljaka za vydatného přispění režiséra Z. Podskalského. Tak trochu crazy komedie, trochu parodie založená na principu film ve filmu místy nechává nahlédnout do tvůrčí filmařské kuchyně (ovšem s pořádným nadhledem), hlavně je však veselou podívanou s mnoha originálními nápady a řadou líbivých písniček.
Žánr: Hudební / Komedie / Muzikál
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1980
Délka: 95 minut
Premiéra v kinech ČR: 31. ledna 2002
Režie: Zdeněk Podskalský
Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák
Produkce: Karel Vejřík
Hudba: Vítězslav Hádl, Petr Skoumal, Jaroslav Uhlíř, Karel Vágner
Kamera: Ivan Šlapeta
Choreografie: Pavel Šmok
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Miloše Brože
Hrají: Hana Zagorová (učitelka Eliška), Josef Abrhám (pyrotechnik Ticháček), Juraj Kukura (Lenský), Waldemar Matuška (hajný Kalina), Ladislava Kozderková (pošťačka Zuzka, Ticháčkova sestra), Ladislav Smoljak (režisér Kohoutek), Zdeněk Svěrák (scénárista Jíša), Petr Čepek (produkční Šus), Jiřina Jirásková (skriptka), Radka Fiedlerová (pomocná režisérka), Dagmar Patrasová (asistentka režie), Zdeněk Řehoř (Lukeš), Ludmila Roubíková (Lukešová), Petr Spálený (předseda MNV Rambousek), Olga Blechová (Kalinova dcera 1), Dagmar Veškrnová (Kalinova dcera 2), Hana Buštíková (Kalinova dcera 2), Milan Drobný (nápadník 1), Jiří Schellinger (nápadník 2), Jiří Korn (nápadník 3), Jana Kratochvílová (prodavačka), Rudolf Hrušínský (adpet na roli zedníka), Jiří Bruder (hostinský), Václav Lohniský (zedník Merunka), Milada Ježková (uklizečka), Václav Kotva (železničář), Ivan Mládek (strašidlo), Bedřich Prokoš (dramaturg), Helena Růžičková (vesničanka), Ivan Šlapeta (kameraman), Michal Tučný (hasič), Jaroslav Vozáb (Levota), Stella Zázvorková (vesničanka), Alena Karešová (Vokřálová), Kateřina Chárová (asistentka produkce), Jiří Opřátko (Davídek), Aleš Ulm (adept), Josef Střecha (vrátný), Marta Skarlandtová (konferenciérka), Jaroslav Čejka (slepice), Karel Štědrý (zootechnik), Fešáci, Apollo beat, Schovanky, skupina Karla Vágnera, a další
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: barevný 4:3
Bonus: Fotogalerie, Filmografie, Rozhovory (Ladislav Smoljak, Jaroslav Uhlíř)