Nákladný film byl natáčen na autentických místech Ukrajiny a přechodný nedostatek sněhu byl nahrazován umělými prostředky. V květnu 1975 se konaly četné slavnostní premiéry. Po odchodu Martina Štěpánka do zahraničí se už Sokolovo neuvádělo. Nezdálo se vhodné, aby národního hrdinu hrál emigrant.
Zajímavé je, že to vůbec není taková komunistická propaganda, jak se všude píše. To, že Londýn měl jinou představu než Moskva, že Západ i Východ sledovali své cíle, a to i co se týká využití vojenské jednotky v SSSR, je prostě fakt. Dokonce to je ve filmu i takřka doslovně, ve zkratkovité formě i docela přesně, prezentováno. Problém je v tom, že západní politici jsou tu předvedeni v poněkud karikované podobě a východní jako ti správní kluci. Tvůrci se mohli více věnovat jednotlivým aktérům bitvy. Ti mnohdy nedostali žádný prostor. Každý řekne jednu větu a pak ho zastřelí. Až z titulků se divák dovídá, kdo to vlastně byl.
Válečné scény jsou k smíchu. A to, co předvádí pánové Krampol a Jandák, to je vážně něco neuvěřitelného.
Sám za sebe mohu zavzpomínat, že když jsme byli na povinném školním představení, tak jsem strategickou povahu bitvy ve filmovém podání příliš nepochopil. Naše čerstvá jednotka bránila zamrzlou řeku, aby se Němci přes ni nedostali. V okamžiku tání a prolomení ledu pod prvním německým tankem bylo vyhráno. Proč ale nebyl led rozstřílen, zaminován, rozpuštěn či co já vím bez toho, aby tam zbytečně zařvalo tolik zmateně pobíhajících postav?
A trochu „opravdové“ historie, popřípadě kupa méně známých faktů.
Žánr: Drama / Historický / Válečný
Země původu: Československo / SSSR
Rok vzniku: 1974
Délka: 1. díl 64 min., 2. díl 64 min.
Premiéra v kinech ČR: 1. května 1975
Režie: Otakat Vávra
Scénář: Miloslav Fábera, Otakar Vávra, Nikolaj Figurovskij
Produkce: Ladislav Kalaš, Jan Syrový, Ludmila Tikovská, Aleksandr Aškinazi
Hudba: Zdeněk Liška
Kamera: Andrej Barla
Společnost: Filmové studio Barrandov, Mosfilm
Natáčeno: Praha / Hostouň / Sokolovo / okolí Moskvy
Hrají: Ladislav Chudík (Ludvík Svoboda), Vladimír Samojlov (genrálporučík), Jurij Solomin (generál Šafarenko), Bohuš Pastorek (Klement Gottwald), Martin Štěpánek (npor. Jaroš), Lev Ivanov (náměstek lidového komisaře), Jiří Pleskot (Dr. Edvard Beneš), Hanjo Hasse (Reinhard Heydrich), Vladimír Ráž (Ingr), Josef Langmiler (Fierlinger), Ladislav Hádl (Kopecký), Ivan Ryžov (pplk. Biljutin), Štefan Kvietik (Špígl), Pavel Pípal (Opatrný), Jiří Krampol (Karel Horák), Jan Kanyza (Rataj), Rudolf Jelínek (Sochor), Ladislav Lakomý (svobodník Rediš), Emil Horváth ml. (svobodník Daniš), Renáta Doleželová (Anka Kadlecová), Jurij Nazarov (npor. Filatov), Vladimír Protasenko (por. Šironin), Semen Morozov (staršina dělostřelectva), Raisa Piroženko (vesničanka ze Sokolova), Žanna Prochorenko (sestra vesničanky), Ljubov Sokolovová (učitelka z Buzuluku), Nikolaj Jeremenko ml. (pplk. Zagoskin), Ljudmila Gladunko (buzulucká dívka), Jindřich Havel (Gabčík), Jiří Klem (Valčík), Miroslav Rataj (Kubiš), Petr Skarke (npor. Lom), František Vicena (Čapek), Lída Plachá (uklízečka), Gennadij Juchtin (raněný poručík), Aleksandr Lebedev (raněný voják), Elena Kucharíková (Betka), Jaroslav Rozsíval (Horák), Jaroslava Tichá (Horáková), Vítězslav Jandák (Standa Horák), Günter Zschieschow (K.H. Frank), Karel Šebesta (kpt. Procházka), Zdeňka Burdová (zdravotnice), Jitka Zelenohorská (zdravotnice), Adolf Filip (Svobodův pobočník Hübner), Karel Hábl (npor. Zhor), Zdeněk Hodr (hodinář Novotný), Jiří Holý (plk. Fiala), Jiří Zahajský (četař Korima), Václav Mareš (náčelník štábu), Antonín Krafka (vojín Černý), Ladislav Matějček (Jarošův telefonista), Alois Švehlík (rotmistr Hynek), Miroslav Moravec (zástupce velitele), Gustav Nezval (mjr. Dr. Vrbenský), Jan Pohan (mjr. Pátý), Karel Sekera (velitel 3. roty), Zdeněk Mlčoch (dr. Scher)
Údaje o DVD (vydavatel Bonton Film – Centrum českého videa):
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: PAL 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Rudolf Jelínek, Jiří Krampol, Pavel Jiras )