Na letošní květnové číslo časopisu Země pohádek jsem se zvlášť těšil. Nevím proč, ale pohádky o dvou plyšových medvědech, z nichž jeden je dobrácký moula a druhý tak trochu vyčúránek, se mi odjakživa moc líbily. DVD se jmenuje „Pojďte, pane, budeme si hrát“, ale je známý i pod názvem jednoho z dílů – „Potkali se u Kolína“.
Tito vykutálení medvědi při svých vypečených hrách nabývají nejrůznější podoby, a není problémem, aby se z mědvěda stala lokomotiva, semafor nebo plechovka na bonbóny. To vše díky fantazii a animátorské zručnosti režiséra Břetislava Pojara, který má tento pohádkový seriál na svědomí. S filmem začínal jako animátor u Jiřího Trnky – m.j. na filmech „Staré pověsti české“ nebo „Sen noci svatojánské“. Vedle tohoto animovaného seriálu lze namátkou zmínit legendární moralitu O skleničku navíc nebo animované příběhy pěti kluků na motivy Trnkovy knížky „Zahrada“ – ta by v časopise Země pohádek měla vyjít v září 2006. Dlouhá léta pracoval pro Kanadský státní filmový úřad ONF / NFB (Office national du film du Canada / National Film Board of Canada) – onf.ca/nfb.ca – kam pravidelně jezdil na dlouhé pracovní pobyty i za totality.
K výše zmíněné sérii medvědích pohádek později přibyl druhý cyklus filmů s „medvědy "Kdo to hodil, pánové?“. Z další tvorby stojí za to zmínit „Jabloňovou pannu“ (1973) a televizní večerníčkový seriál „Dášenka, čili život štěněte“ (z let 1977–79).
Seznam epizoda na disku:
1. Potkali se u Kolína
2. Jak jeli k vodě
3. K princeznám se nečuchá
4. Jak jedli vtipnou kaši
5. Držte si klobouk
6. Jak šli spát
Kromě Pojara se na seriálu podílel také režisér Miroslav Štěpánek.
Scénář: Břetislav Pojar, Ivan Urban
Režie: Břetislav Pojar
mluví: Rudolf ml. Deyl
kamera: Vladimír Malík
hudba: William Bukový
výtvarník: Břetislav Pojar
Loutky, proměny loutek: Miroslav Štěpánek
Údaje o DVD:
Obraz: 4:3 PAL
Čas: 80 minut
Zvuk: Dolby Digital 2.0
Časopis i s DVD diskem stojí 199,– Kč a má 47 stran. Uvnitř časopisu najdete První čtení, Písničku z kouzelné školky (Tancovalo koště), v rubrice Školička Emilovy úkoly, komiks Emilovy omyly, Malované čtení „Výlet“, komiks Ema a Mína, vystřihovánku zámek Šípkové Růženky, omalovánku „Krtek a jaro“, hlavolámek „Poznáváme s medvěd“ a mnoho dalšího.