Nedělní Aha! tentokrát 22. června 2008 sáhne opět hlouběji do šuplíku pro Bylo nás deset. Za 42,- Kč starší a méně známý film, kde se vůbec poprvé filmově projevili pánové Suchý a Šlitr.
Pobyt na vojně není pro mladé muže nic příjemného, jenom ti, kdo to zažili, však do důsledků pochopí atmosféru kasáren lidové armády v šedesátých letech. Vojáci podnikali všechno možné, aby se „zašili“ a unikli každodennímu drilu. Když nebylo vyhnutí, pustili se i do umění…
Antonín Kachlík takovou situaci zachytil ve svém filmu z roku 1963. Za námět mu posloužil vlastní román, oproti literární předloze však došlo k posunu: místo souboru lidových písní a tanců si chlapci v zelené založí divadlo malých forem. Režisér přizval ke spolupráci protagonisty divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, zajímavou příležitost poskytl i tehdy začínajícímu mimovi Ctiboru Turbovi.
Hlavním hrdinou příběhu je mladý muž Kája Čiperka, který nastupuje jako nováček na vojnu u liberecké posádky. Patří mezi největší ulejváky a není proto divu, že právě on dostane nápad jak získat co největší množství volného času. Hned první den se totiž dostane do konfliktu s desátníkem Moravečkem (a také se seznámí mladičkou dívkou Jitkou).
Při práci na „rajónech“ se tak rozhodne se stejně postiženými kamarády založit umělecký hudebně – pantomimický soubor, který by jim vojnu zpříjemnil a umožnil jim vyhnout se řadě nepopulárních vojenských zvyklostí. Přes těžké začátky a problémy s Moravečkem se soubor dobře sehraje a získá úspěch.
Poté, co jsou vojáci druhý rok vojny převeleni každý do jiné posádky, stává se Kája Čiperka sám velitelem družstva a poznává vojnu zase s druhé strany. Přesto se mu podaří dát soubor zase dohromady.
Pokud si opět vypůjčím z webových komentářů – příšerná vojenská agitka, povýšená ovšem Suchým, Šlitrem a řadou dalších hvězd na sledovatelný film, komu je to málo, alespoň se koukne na Olinku Schoberovou… z hlediska kvalit scénáře a režie snadno zapomenutelná, nevýrazná záležitost, navíc, co si budem nalhávat, taky náležitě zidealizovaná, ba vylhaná, ale děvče Schoberovic je zkrátka k zulíbání… jeden z mála filmů Antonína Kachlíka, na který se dá dívat…
Žánr: Komedie / Romantický
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1963
Délka: 86 minut (1:25:41)
Premiéra v kinech ČR: 16. srpna 1963
Režie: Antonín Kachlík
Scénář: Jirí Crikl, Antonín Kachlík
Produkce: Gustav Rohan
Hudba: Oldřich Flosman, Jiří Šlitr, Jiří Suchý
Kamera: Jiří Ployhar
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Novotný – Kubala
Hrají: Jaroslav Satoranský (Kája Čiperka), Ctibor Turba (Jirka Šamšiňák), Vlastimil Čaněk (Jarda Koukal), Zdeněk Polák (Novák), Alexandr Kovacz (Honza Klicpouch), Jiří Zahajský (Standa Kubík), Jiří Krampol (Josef Kytýř), Jiří Suchý (Štefan Medved), Antonín Neumayer (Jeník Řemřicha), Jiří Šlitr (Milan Říhal), Jana Jobová (Jitka – mluví Zuzana Stivínová), Olga Schoberová (Dáša – mluví Jana Klepáčová), Jana Vaňková (Maruška), Václav Postránecký (desátník Moraveček), Miroslav Doležal (major Hraboš), Jan Cmíral (poručík Kozlok), Jan Pohan (poručík Fešák), Václav Sloup (četař Sokol), Pavel Pecháček (Pastorek), Petr Mach (Ulrychovec), Miloš Bunda (Bohačík), Jana Hladká (Dášina přítelkyně), Magda Anýžová (Dášina přítelkyně), Pavla Emingerová (Dášina přítelkyně), Věra Součková (Dášina přítelkyně), Radomír Postl (Vopička), Laco Považaj (Ulrych), Jaroslav Kučera, Miroslav Mokošín (major Beránek), Jiří Cirkl (plukovník)
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky pro neslyšící
Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3
Bonus: žádný (na rozdíl od vydání Filmexportu, kde najdete slovo historika, fotografie, biografie a filmografie, soudobá dokumentace, rozhovory, film o filmu)
Tento film byl vydán na DVD ve spolupráci s Národním filmovým archivem.
© NÁRODNÍ FILMOVÝ ARCHIV, © 2005 FILMEXPORT HOME VIDEO s. r. o.