Codi – Generálové ve válce (4. díl) – Midway

Spolu s Codi a edicí Druhá světová válka se ve čtvrtek 29. října 2009 za 49,- Kč v aktuálním minicyklu přesuneme na opačnou stranu zeměkoule, budou na nás čekat Generálové ve válce (4. díl) – Midway.

U nepatrného ostrůvku – atolu Midway, ležícího zhruba ve třetině cesty mezi Havajskými ostrovy a Japonskem, se ve dnech 4. až 7. června 1942 odehrála významná bitva, jež ukončila nadvládu Japonského císařství v Tichomoří, zvrátila průběh války mezi Japonskem a Spojenými státy a vážně oslabila síly japonského císařského loďstva, které již nikdy poté nedokázalo získat minulou sílu, zejména pokud se námořního letectva týká.

 

Přitom japonským cílem v této bitvě byl pravý opak. Japonci chtěli vylákat americké námořnictvo k rozhodující bitvě, ve které mu chtěli uštědřit již nevratný úder a zejména chtěli zničit americké letadlové lodi, které se jim nepodařilo potopit při útoku na Pearl Harbor, ani v následujících střetnutích, např. v bitvě v Korálovém moři.

 

V bitvě se střetl admirál Čuiči Nagumo, velitel úderného svazu letadlových lodí s americkým svazem vedeným kontraadmirálem "Jackem" Fletcherem. Ačkoliv na straně Japonska byl vrchním velitelem celé operace admirál Isoroku Jamamoto, velitel japonských Hlavních sil, rozhodující roli při velení sehrával Nagumo, který byl přímo ve středu dění na palubě vlajkové lodi, jíž byla letadlová loď Akagi.

 

Nagumova nerozhodnost a rigidní způsob velení byly také jedněmi z hlavních důvodů katastrofy, která japonské válečné loďstvo postihla.

 

Naopak americké velení, a to jak kontraadmirál Fletcher, tak i jeho nadřízený admirál Nimitz, jakož i ostatní američtí velitelé, ukázali potřebnou předvídavost a pružnost, což ve spojení s americkou technologickou převahou (Američané měli například k dispozici radar a podařilo se jim rozluštit japonské šifrovací kódy) přineslo US Navy významné vítězství, navíc s velkým psychologickým dopadem na obou stranách.

 

Japonské císařské námořnictvo přišlo o čtyři letadlové lodi. Američané o jednu. Ztráty Japonců na lidech byly desetinásobné oproti Američanům – 3057 námořníků oproti 307 americkým, počítaje v to i americké ztráty na bombardovaných Aleutských ostrovech a Midway, jimiž japonská operace začala. Nejhorší pro Japonce však byla ztráta kvalifikovaného leteckého palubního personálu na letadlových lodích a zkušených pilotů. Ty se jim již nikdy nepodařilo nahradit.

Údaje o DVD:

 

Původní název: Generals at War – The Battle of Midway (16. 2. 2009)

Délka: 50 minut (50:35)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Alfred Strejček)  

Titulky: žádné  

Obraz: barevný/černobílý 16:9  

Bonus: