Ve středu 28. května 2014 společnost Filmexport Home Video nabízí za 99,- Kč volné pokračování již vydaného filmu dle knižní předlohy Josefa V. Plevy Malý Bobeš ve městě. Rodinný film podle dalších příběhů malého hrdiny.
Volné pokračování příběhu Malého Bobše začíná přestěhováním rodiny do města, kde jeho otec po úrazu při práci v lese může pracovat v mlékárně při rozvozu mléka. Bydlí v malém domku na periférii a toto ne příliš přívětivé prostředí ostře kontrastuje s dřívějším domovem. Malý Bobeš si musí zvyknout na jiný způsob života; nastupuje do první třídy. Ve škole se mu líbí, pan učitel je hodný člověk. Bobše učení baví a také si najde ve škole kamarády.
Jenže Janoušovi se brzy ocitnou v nouzi a musí se přestěhovat za město, do kolonie u cihelny. Janouš se uchytí v továrně na nábytek a Bobeš si najde novou kamarádku Marušku. Do města přijede kouzelník, ale Bobeš nemá požadovaný desetník na představení. Při toulce lesíkem spatří otce a jeho spolupracovníky a vyslechne rozhovor o stávce. Svěří se dědečkovi a ten mu za slib mlčení dá vytoužený desetník. Bobeš ho však dá Marušce, která jediná ze třídy neměla na vstupné. Učitel však vezme na představení i Bobše. Při sporu dělníků s majitelem továrny je Janouš zatčen. Den jeho propuštění z vězení je pro synka nejkrásnější chvílí; otec a syn si rozumí…
Film je názornou ukázkou, jak i do dětského filmu velice necitelně vnikaly ideologické rysy. Očekávání lepší existence narušují stále se zhoršující se sociální poměry ve 30. Letech. Přebývání na velkoměstské periferii dovolí i malému chlapci poznat, jak zlí jsou vykořisťovatelé dělníků…
Na csfd.cz 60 procent: Dětský pohled na život maloměsta a školu je částečně zabarven ideologií dělnické třídy.
Žánr: Rodinný
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1962
Délka: 80 minut
Kinopremiéra v ČR: 7. prosince 1962
Režie: Jan Valášek
Pomocná režie: Bohumil Kouba
Asistent režie: Irena Klausová, Mojmír Ticháček
Námět: Josef Věromír Pleva (kniha Malý Bobeš)
Scénář: František Tenčík, Jan Valášek
Technický scénář: Jan Valášek
Produkce: Eliška Nejedlá, Vladislav Špidra
Hudba: Emil Ludvík
Kamera: Ivan V. Frič
Druhá kamera: Miroslav Sinkule
Asistent kamery: Miroslav Mašek
Střih: Jaromír Janáček, Diana Heringová
Zvuk: Ladislav Hausdorf, Josef Pitrák
Zvukové efekty: Bohumír Brunclík
Kostýmy: Fernand Vácha, Anna Beránková, Emilie Fišarová
Masky: Miloslav Koubek, Růžena Plašilová
Architekt: Boris Moravec
Výtvarník: Ivo Houf
Spolupráce: Jana Těžká, Diana Heringová, Jan Kňákal
Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Švabík – Procházka
Hrají: H: Jiří Lukeš (Josef Janouš, zvaný Bobeš), Tomáš Hádl (Honzík, Bobšův kamarád), Karla Svobodová (Maruška Vejmolová), Kateřina Trávníčková (Miládka, Bobešova spolužačka), Michal Prokop (Juránek, Bobešův spolužák), Dana Medřická (Bobešova matka), Radovan Lukavský (Josef, Bobešův otec), Mária Sýkorová (Bobešova babička), Stanislav Neumann (Bobešův dědeček), Miroslav Macháček (učitel Šabacký), Jiří Holý (opilec Vejmola, Maruščin otec), Hana Kreihanslová (Anna Vejmolová, Maruščina matka), Ferdinand Krůta (krejčí Jakubec, Honzíkův otec), Eduard Kohout (kouzelník Karafa), Jaroslav Kepka (kouzelníkův vyvolávač), Miloš Nedbal (továrník Rajmond Daxner), Bohuš Záhorský (ředitel školy), Slávka Budínová (oficiálová, matka Miládky), Emilie Hráská (cukrová babka), Antonín Fröhlich (Franta), Josef Chvalina (správce mlékárny), Věra Jašková (Siluška), Josef Kozák (muž s buřinkou u vozu), Zdeněk Kutil (strážník), Marie Marešová (Jakubcová), Karel Pavlík (Vašek), Zuzana Stivínová (služka Žofka), Stanislava Strobachová (paní domácí), Luděk Šimák (Lojzík), Otto Šimánek (dělník), Jaroslav Zrotal (mistr v továrně), Miloš Willig (Vondráček), Jiřina Bílá (žena u vozu), Zdeněk Erben (muž upozorňující na policistu), Alina Jelínková (asistentka kouzelníka), Ladislav Kazda (muž zastavující koně), Jaroslav Randáček (polykač ohně), Viktor Riebauer (tlustý cukrář), Pavel Robin (muž u vozu), a další
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky pro neslyšící
Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3
Bonus: žádný