Pokud jsem před časem bublal nespokojeností, že se z pultů vytratila česká kinematografie a dosavadní recyklační snaha Bontonfilmu, pro který jsou aktuální přebalené kolekce důvodem u „reedic" jen zvýšit cenu, mě nechávala v klidu, pak se situace přece jen začíná měnit. Mezi oznámenými (většinou opakovanými) tituly se začínají objevovat premiérové vlaštovky. Například v pondělí 4. října 2010 to bude Žert v kolekci Nová vlna za 99,- Kč.
"Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť." – Jaromil Jireš
Jeden z nejproslulejších filmů 60. let se opírá o stejnojmenný román Milana Kundery, soustředěn cele na důležité poznání – totiž že nová křivda neodstraní ani nezahluší křivdu starou. K takové mravní kocovině zákonitě dospěje hlavní hrdina, těžce postižený stalinistickými represemi, když se po letech pokusí aspoň zprostředkovaně se pomstít původci svého pádu. Film je jedním z onoho malého počtu filmů, které ve své době vzniku otevřeně hovořily o deformacích 50. let.
Univerzitní posluchač Ludvík Jahn pošle z jakéhosi školení své dívce a zároveň kolegyni pohlednici, na níž mimo jiné napsal: Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! A protože se píší léta padesátá, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Dívka, jatá posvátným citem stranické povinnosti, předá pohlednici fakultní organizaci, Jahn je vyloučen ze strany, vyhozen z fakulty a jako obyčejný voják poslán do trestního pracovního útvaru nazývaného Černý prapor a pověstného mimořádně surovým zacházením.
Ani po letech se nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Vrací se do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu kdysi zničil život. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty…
Režisér Jaromil Jireš postihl jak kruté poměry v pracovní vojenské jednotce na začátku 50. let, tak uvolňující se společenské ovzduší o patnáct let později. Prolíná někdejší události s nynějším děním na základě náhodného podnětu, na základě podobnosti, i ve zvukové rovině vrství asociativní spoje.
Žánr: Drama
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1968
Délka: 78 minut
Kinopremiéra v ČR: 28. února 1969
Režie: Jaromil Jireš
Pomocná režie: Vladimír Drha
Asistent režie: Eliška Štíbrová, Ivana Skabranská, Dagmar Švejdová
Námět: Milan Kundera
Scénář: Jaromil Jireš, Milan Kundera
Dramaturgie: Zdeněk Bláha
Produkce: Miloš Stejskal
Zástupce vedoucího výroby: Renée Lavecká
Hudba: Zdenek Pololánik, Jan Seidel (Kupředu, zpátky ni krok), Otakar Horký (Dobre je – Verbuňk)
Nahrál: Hradišťan, FISYO
Kamera: Jan Čuřík
II. kamera: Jiří Polák
Asistent kamery: Stanislav Šťastný
Střih: Josef Valušiak
Kostýmy: Helena Anýžová, Zdena Šnajdarová, Nita Romanečová, Naděžda Ptáčková
Masky: Rudolf Buneš, Stanislav Petřek, Anna Volšičková
Architekt: Leo Karen
Zvuk: Adam Kajzar
Odborný poradce: pplk. František Říčka
Hrají: Josef Somr (Ludvík Jahn), Jana Dítětová (rozhlasová reportérka Helena Zemánková), Luděk Munzar (Pavel Zemánek), Jaroslava Obermaierová (Markéta Pospíšilová), Milan Švrčina (houslista Jaroslav), Miloš Rejchrt (voják Alexej, třídní nepřítel), Evald Schorm (laborant Kostka), Věra Křesadlová (Věra Brožová, Zemánkova přítelkyně), Jaromír Hanzlík (poručík, velitel oddílu PTP), Michal Pavlata (technik Jindra Tkadlečka), Jiří Sýkora (voják Čeněk, malíř), Michal Knapčík (voják), Jiří Cimický (voják), Emil Haluška (voják), Josef Hrubý (voják), Jiří Štíbr (voják), Stanislav Litera (voják), Václav Svěrák (studentský funkcionář), Jan Svoboda (studentský funkcionář), Dušan Trančík (studentský funkcionář), Rostislav Volf (studentský funkcionář), Lenka Termerová (copatá dívka), Jana Andresíková (hlas z pouličního rozhlasu), Ferdinand Šnajberk (oddávající na MNV), Jaroslav Blažek (politik), Manuela Gogolová (mladá žena), Svatopluk Binka (klarinetista), František Vyhlíd (violista), Horymír Sušic (cimbalista), Jaroslav Čech (cimbalista), Karel Piškytl (houslista), Lubomír Svatoš (houslista), Jan Nykl (houslista), Jarin Staněk (houslista), Petr Hrobař (houslista), Josef Vrzala (houslista), Josef Anderle (zpěvák), Jan Vančura (basista), Milan Bajza (vojín), Vlastimil Chejn (vojín), Zdeněk Kopal (vojín), Karel Kryška (vojín), Zdeněk Lipovčan (vojín), Antonín Málek (vojín), Petr Pelzer (vojín), Josef Slavík (vojín), Tomáš Škrdlant (vojín), Zdeněk Kulhánek (vojín), Miroslav Souček (četař), Vladimír Drha (vrchní), Vincenc Moštěk (zpívající starý muž), Iva Janžurová (hlas Brožové), Bohuslav Čáp (hlas houslisty Jaroslava), Jaroslav Satoranský (hlas klarinetisty), Vlasta Jelínková (hlas staré ženy), a další
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: černobílý PAL 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Josef Somr, Jaroslava Obermaierová, Michal Pavlata), Restaurování obrazu