Některá díla vznikají s cílem obrodit svět, jiná jen proto aby zaplnila stránku v dějinách umění. A to platí i o kinematografii. Jsou díla, jejichž význam nespočívá ani tak v jejich zásadním poselství, nýbrž v tom, jak vypovídají o určité době, kterou líčí na obrazu životých prostých lidí, jejich zápasů, proher, přání i tužeb. Film Pohádka máje vychází v úterý 3. února 2009 za cenu 49,- Kč v edici Legendy českého filmu.
Řekne-li se impresionismus, každému se vybaví obrazy Degase, Moneta, Renoira či jiného malíře. Impresionismus se však odrazil i v literatuře, a místy dokonce i v české literatuře, navíc literatuře realismu, což je určitý protiklad.
Hlavní postavou je líbezná a plachá Helenka, dcera revírníka z Komory nedaleko Ostrovačic, která žije svým otcem v myslivně uprostřed nádherné moravské přírody. Jednoho večera ji na ostrovačickém plese vyzve k tanci synovec místního faráře Ríša, který studuje v Praze na právnické fakultě. Zalíbila se mu na první pohled, a tak se o její přízeň začal ucházet jen co se znovu objevil v Ostrovačicích. Zprvu nepřístupná Helenka časem podlehne okouzlení z první lásky, ale když jí Ríša vypráví historky ze svého světáckého života v Praze, začne se mu vyhýbat. Láska je však mocná čarodějka a ona mu časem přece jen odpustí. A Ríša, který dříve jen lehkomyslně utrácel tatínkovy peníze a obletoval holky, se vrátí do Prahy s odhodláním dostudovat a pak se vrátit pro svou milovanou Helenku…
Scénář: Otakar Vávra