Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného.
Film byl nominován na dva Oscary – za výpravu a za kostýmy.
Film vznikl na základě vzpomínkových deníků a dopisů Anny Leonowensové. Zajímavostí je, že tento film není prvním zpracováním této látky. První film na tento motiv vznikl již v roce 1946 pod názvem „Anna a král Siamu“ (Anna and the King of Siam) a byl natočen Johnem Cromwellem. Ústřední pár ztvárnili herci Iren Dunne a Rex Harrison. Tennantův film s Fosterovou je tedy ve skutečnosti jeho remakem. A dlužno říct, že ani původní film nebyl žádné „béčko“, což dokazují dva Oscary (kamera a výprava) a další tři nominace (herečka vedlejší role Gale Sondergaard, hudba a scénář).
Úspěšná byla i další variace na toto téma, tentokrát muzikálová, s názvem „Král a já“ (*King and I) z roku 1956. Natočil ji režisér Walter Lang a Annu ztvárnila Deborah Kerr, krále pak **Yul Brynner. A opět snůška Oscarů – tentokrát hned pět plus čtyři nominace.
A nakonec jedna malá úvaha:
Země kde se vše odehrálo, respektive její vláda, má na tento film poněkud jiný názor. Thajská vláda uvalila na film embargo a postavila jej na index zakázaných filmů. O tom, že jí skutečně vadí, svědčí nařízení, podle kterého prodej, promítání či jen pouhé držení filmu je důvodem ke kriminalizaci a odnětí svobody až na jeden rok. Podle thajských historiků totiž film neodpovídá historické skutečnosti a neuctivým způsobem deformuje hodnoty země, mezi které patří uznávaná monarchie krále Mongkuta a jeho osobnost.
To je skutečnost, která film, jenž má promlouvat o boření hranic mezi kulturami a navazování mostů mezi takzvaným „vyspělým“ a takzvaným „třetím“ světem, staví do poněkud jiné roviny. Myslím si, že ať už jsou kvality filmu jakékoliv, stojí tento fakt přinejmenším za úvahu. Úvahu o tom, jaká je hranice mezi svobodu uměleckého projevu na jedné straně a práva určité země nebo komunity lidí na obranu uctívaných hodnot na straně druhé. Neubráním se zde poukázání na kontroverzní film ""Šifra mistra Leonarda", kde cíleně dochází k překrucování historických faktů a útokům proti náboženství a věřícím. Někdy člověk má skoro podezření, že podobná snůška nesmyslů byla do filmu zanesena úmyslně, protože to vyvolá reakci a pak se o filmu bude mluvit a psát, a tím pádem na něj půjde do kina hodně lidí a nebo si jej zakoupí vidokazetě nebo na DVD, což je v podstatě záruka úspěchu. V době dnešní filmové nadprodukce bude asi podobné počínání čím dál častější. Jen je trochu škoda, že takováto díla vytváři zkreslený obraz o historii a světě ve kterém žijeme, což v konečném důsledku má podobné následky, jako když si čůráte do vlastních bot.
Žánr: Drama, historický, romantika
Originální název: Anna and the King
Režie: Andy Tennant
Hrají: Chow Yun-Fat, Jodie Foster, Ling Bai, Geoffrey Palmer, Kenneth Tsang
Délka: 142 min.
Přístupno: od 12 let
Zvuk: dolby stereo
Dabing: anglický, český
Titulky: české, anglické, polské, maďarské, turecké