MagicBox v sobotu 17. prosince 2011 do edice Největších filmových klenotů zařazuje za 199,- Kč absolutní klasiku žánru 2001: Vesmírná odysea. Kubrickovo Oscary ověnčené, působivé a oslnivé drama o souboji mezi lidskou a umělou inteligencí. „Otevři ty dveře HALE!“
Symbolická pouť člověka od jeho zvířecích počátků přes dobývání vesmíru a konflikt s umělou inteligencí až po přechod na vyšší rovinu existence. Tak by se dal stručně popsat snímek, při jehož natáčení Kubrick v roce 1968 téměř dvojnásobně překročil rozpočet a připravil MGM o tehdy enormních 10,5 milionu dolarů. Jím inscenované obrazové a hudební kompozice se nicméně následně natolik zapsaly do západní popkultury, že vyvolaly více citací, odkazů a parodií než jakýkoli jiný kus celuloidu v historii kinematografie.
Natáčení legendárního filmu trvalo tři roky. V tvůrčí spolupráci s Arthurem C. Clarkem pozvedl Kubrick dobrodružný příběh z oblasti sci-fi na úroveň alegorie. Snímkem 2001: Vesmírná odyssea vytvořil Kubrick ohromující a zneklidňující příběh osudu lidstva, který rozpoutal širokou kritickou diskusi a stal se námětem hovorů na koktejlových večírcích nejenom v USA. Poselství průkopnického díla není sdělováno pomocí standardní zápletky a dialogů, nýbrž metaforickými narážkami a vizuálními symboly, provokujícími k interpretacím.
Sám Kubrick ovšem žádnou interpretaci podávat nechtěl. Na otázku, jaké je vlastně poselství tohoto filmu, odpověděl: „Není to poselství, které bych kdy hodlal formulovat slovně. Jde o neverbální zážitek: ze dvou hodin a devatenácti minut délky zabírá dialog necelých čtyřicet minut. Pokusil jsem se evokovat vizuální zážitek, který by se vymykal škatulkování a pronikal svým emocionálním a filosofickým obsahem přímo do podvědomí“.
Zlí jazykové dodnes nepřestávají tvrdit, že by se vynaložené náklady studiu jen těžko vrátily (dokonce několikanásobně), nebýt hipíků, abstraktní cesty „za nekonečno a dál“ a skutečnosti, že vstupenky do kina byly v roce 1968 levnější než psychedelické drogy, l když dnes se nad některými odhady tehdejších futurologů už jen usmíváme, realismus trikových sekvencí a filmem nadhozené otázky jsou na druhou stranu stále i v dnešní době fascinující.
Snímek začíná několik milionů let v minulosti scénou z doby úsvitu lidstva. Jakýsi vegetariánský lidoop, žijící zpočátku mírumilovně mezi ostatními zvířaty, se náhle stane masožravcem a bojechtivým předchůdcem člověka, dychtícím a připraveným zabít souseda při obraně svého teritoria. Kosmickou porodní bábou této proměny je záhadný černý monolit.
Monolity jsou vlastně protagonisty filmu: objevují se, aby člověku nabídly dobro i zlo, jak obojí představuje kost jakožto zbraň a nástroj zároveň – kost, jež triumfálně vyhozená do vzduchu rozjásanou opicí válečníkem, mění se na kosmický koráb a majestátně se blíží k vesmírné stanici na Měsíci. Ocitáme se tak v roce 2001…
Svět stojí na samém prahu jednadvacátého století a lidstvo už dávno proniklo do vesmíru. Proniklo, ale dosud jej zcela neovládlo a nepochopilo. Dalším důkazem toho je nečekaný objev záhadného monolitu na Měsíci, jehož nevysvětlitelnou existenci je třeba (alespoň prozatím – v zájmu zachování řádu a klidu) lidem utajit. Jediná stopa vede k Jupiteru, k němuž monolit vyslal signál. Proto je k této planetě ve vší tajnosti vypravena expedice, jejímž cílem je získat důkazy o možné existenci myslící civilizace ve vesmíru. Tři hibernovaní vědci, dva piloti a HAL, geniální a neomylný počítač nejnovější řady 9000. To je posádka vesmírné lodi Discovery, vydávající se na dalekou, nebezpečnou pouť na samu hranici naší sluneční soustavy…
Na imdb.com 84 procent, na csfd.cz 81: Film, který polarizuje diváky do protikladných táborů. Nevýslovná zdlouhavá nuda s dávno překonanými triky. Filmová báseň s minimem dialogů, úchvatnými obrazovými kompozicemi a úžasným hudebním doprovodem. Kdo neviděl kosmos tančit na Zarathustru, neví, co je SF. Poselství tohoto galaktického tripu dozajista nepochopili ani ti, co se tak tváří: Arthur C. Clarke jednou řekl: „Pokud chápete 2001, selhali jsme. Chtěli jsme položit více otázek než odpovědí.“
Zvláštní, že u těchto zjevně zahraničních masterů zcela chybí jakékoli debilní klipy „byste neukradli“, objeví se logo společnosti a rovnou naskočí menu. Obraz brilantní, zvuk nádherně burácí…
Žánr: Dobrodružný / Sci-fi
Země původu: Velká Británie / USA
Rok vzniku: 1968
Délka: 143 minut (2:22:45)
Původní název: 2001: A Space Oddysey
Světová premiéra: 2. dubna 1968 – USA
Režie: Stanley Kubrick
Námět: Arthur C. Clarke (povídka „The Sentinel“)
Scénář: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke
Produkce: Stanley Kubrick, Victor Lyndon
Hudba: Aram Chačaturjan, György Ligeti, Richard Strauss, Johann Strauß
Kamera: Geoffrey Unsworth
Střih: Ray Lovejoy
Společnost: Metro-Goldwyn-Mayer / Stanley Kubrick Productions
Natáčeno: Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / Borehamwood, Hertfordshire, Velká Británie / Isle of Harris, Western Isles, Skotsko, Velká Británie / MGM British Studios, Borehamwood, Hertfordshire, Velká Británie / Monument Valley, Arizona, USA / Monument Valley, Utah, USA / South Harris, Western Isles, Skotsko, Velká Británie
Hrají: Keir Dullea (Dr. David „Dave“ Bowman), Gary Lockwood (Dr. Frank Poole), William Sylvester (Dr. Heywood R. Floyd), Daniel Richter (Moon-Watcher), Leonard Rossiter (Dr. Andrei Smyslov), Margaret Tyzack (Elena), Robert Beatty (Dr. Ralph Halvorsen), Sean Sullivan (Dr. Bill Michaels), Douglas Rain (hlas počítače HAL 9000), Frank Miller (hlas vedoucího mise), Bill Weston (astronaut), Ed Bishop (kapitán lunární lodi Aries-1B), Glenn Beck (astronaut), Alan Gifford (Pooleův otec), Ann Gillis (Pooleova matka), Edwina Carroll (letuška Aries-1B), Penny Brahms (letuška), Heather Downham (letuška), Mike Lovell (astronaut), John Ashley (opice), Jimmy Bell (opice), David Charkham (opice), Simon Davis (opice), Jonathan Daw (opice), Péter Delmár (opice), Terry Duggan (opice ohrožovaná leopardem), a další
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, španělsky
Titulky: česky, anglicky, hebrejsky, chorvatsky, maďarsky, polsky, portugalsky, řecky, španělsky, turecky
Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 2,20:1)
Bonus: trailer (1:48 beze slov)