Cimrmanovská řada audio CD z Deníku se s dalším čtvrtkem 27. března 2008 rozroste o Lijavec. Za 38,- Kč tak můžete mít doma Hru s opravdovým deštěm.
Náhoda tomu chtěla, že se Cimrman do Traunu nikdy nedostal. Ve vlaku se totiž seznámil s profesorem Sajnerem, který se právě vracel z vědecké cesty po Asii, kde studoval problém dlouhověkosti. Stařičký profesor pojal k Cimrmanovi od první chvíle takovou náklonnost, že mu neváhal sdělit i ty nejintimnější zážitky. Když se ujistil, že mu ostatní cestující v kupé nevěnují pozornost, nenápadně se k Cimrmanovi naklonil, a téměř se dotýkaje ústy jeho tváře, důvěrně mu sdělil, že si ze své výpravy přiváží pravou, v Evropě zatím neznámou asijskou chřipku. Cimrman se vyptal na inkubační dobu a rozhodl se, že chřipku, kterou za devět dní dostane, nepoveze do sirotčince, ale že ji odstůně společně s profesorem Sajnerem. A tak se octl v pošumavském městečku Frymburk, kde Sajner působil jako ředitel starobince. Dostal se tedy do prostředí, stojícího na opačném pólu jeho původního pedagogického zájmu. Ale záhy zjistil, že se problematika starobince a sirotčince v mnohém shodují.
A právě městečko Frymburg je místem, kde vznikla hra Lijavec. Hra čerpá z prostředí starobince, v němž Cimrman strávil své stáří a kde také tuto hru napsal.
Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel k neradostnému poznání: ani jedno z děl, která podepsal, nedošlo k uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec.
Záznam hry pochází ze dnů 5. a 6. prosince 1990 z divadla Solidarita.
Disk obsahuje:
1. Beseda o Cimrmanově hře Lijavec (37:51)
hovoří Ladislav Smoljak, Pavel Vondruška, Jaroslav Weigel, Jan Kašpar, Václav Kotek
2. Hra s opravdovým deštěm: Lijavec (38:45)
hrají: Jan Hraběta (správcová), Zdeněk Svěrák (vrchní inspektor), Jaroslav Weigel (Formánek), Miloň Čepelka (Pihrt), Petr Brukner (mlynář).
Divadelní režie: Ladislav Smoljak