Filmexport Home Video – Dařbuján a Pandrhola

 

Po klasické české pohádce Hrátky s čertem na motivy Jana Drdy si i tuto sobotu 15. prosince 2007 mohou milovníci starší české filmové tvroby opět doplnit další „drdovský“ titul do své filmotéky. Tentokrát jde o film Dařbuján a Pandrhola za 42,- Kč. Vydává Filmexport Home Video v edici Zlatý fond speciál.

 

 

Hrdinou je chudý havíř Kuba Dařbuján, který se stará o svou Markýtku a jedenáct dětí. Není divu, že se najedí jen málo kdy dosyta. A to jim vrána právě nese další. Když se holčička narodí, vydá se Kuba hledat kmotra. Odmítne stařečka (Pánaboha) protože je dobrý jen k bohatým. I myslivce (čerta), rád však přijme nabídku sekáče (Smrti), ten jediný je stejně spravedlivý k chudým i bohatým bez rozdílu. Smrťák mu nabídne, aby Kuba dělal doktora. Kuba se stane doktorem. Pokud bude Smrťák stát u nohou postele nemocného, může ho léčit jak chce a pacient se uzdraví, když ale bude u hlavy, není již nemocnému pomoci. Kuba souhlasí a hned druhý den se dá do léčení. Nakonec po dlouhém zdráhání pomůže i bohatému a lakomému sedlákovi Pandrholovi, přestože tím poruší dannou úmluvu. Pandrhola navíc nechá Smrťáka zatlouct do velikého sudu, aby se ho zbavil jednou pro vždy. A od té chvíle však nikdo a nic nemůže zemřít. Ani člověk, ani zvíře a to je věru nepříjemné… 

 

Režisér Martin Frič obě své pohádky, to znamená nejen Dařbujána a Pandrholu ale i Princeznu se zlatou hvězdou natočil v jediném produkčním roce 1959. Kritici vytýkají těmto pohádkám, že režisérovi se obě pohádky příliš nepodařili. Ovšem divákům se pohádky líbí, o čemž svědčí jejich stálá sledovanost, jsou-li vysílány v televizi. 

 

Žánr: Pohádka

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1959

Délka: 77 minut

Kinopremiéra: 10. června 1960

Režie: Martin Frič

Pomocná režie: Rudolf Jaroš

Asistent režie: Marie Hejzlarová, Jiří Hanibal

Námět: Jan Drda

Scénář: Jan Drda, Martin Frič

Produkce: Rudolf Wolf

Kamera: Jan Novák

Druhá kamera: Josef Novotný

Asistent kamery: Adolf Hejzlar, Karel Hejsek

Hudba: Jiří Srnka

Střih: Jan Kohout

Zvuk: Emanuel Formánek

Architekt: Milan Nejedlý

Výtvarník: Vladimír Dvořák

Kostýmy: Vladimír Synek, Aša Teršová, Věra Hromádková

Masky: Josef Mann

Triky: Jiří Rumler, Jan Novák

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Brož – Ptáček

Komentář: Otakar st. Brousek

Hrají: Jiří Sovák (havíř a léčitel Kuba Dařbuján), Běla Jurdová (Markýtka, Dařbujánova žena), Rudolf Hrušínský (sládek Pandrhola), Pavla Maršálková (Pandrholova žena), Bohumil Švarc (havíř Matěj Klofát), Květa Fialová (Marijánka, Klofátova žena), Václav Lohniský (kmotr Smrťák), Bohuš Záhorský (stařeček Pánbůh), Otakar Brousek (čert), Stanislav Neumann (děda Pšuk), Josef Hlinomaz (krupař Johan Bašta), Ilona Kubásková (Filoména, krupařova žena), Ota Motyčka (pláteník), Milka Balek-Brodská (plátenice), Růžena Štěpánová (Verunka, dcera pláteníkových), Karel Fiala (kovářský), Alena Kreuzmannová (děvečka Anka), Eman Fiala (havíř klarinetista), Václav Trégl (řezník), Oldřich Dědek (koktavý doktor), Bedřich Bozděch (hostinský na Kocandě), Jan Bobek (havíř), Jaroslav Moučka (havíř, otec nemocného dítěte), Viola Zinková (havířova žena, matka nemocného dítěte), Irena Juřičková (havířská žena), Marie Kautská (havířská žena), Blažena Slavíčková (havířská žena), Jiřina Bílá (havířská žena), Jarmila Kurandová (porodní bába), Josef Příhoda (havíř Choura), Vladimír Menšík (opilec), Vladimír Hrubý (opilec), Věra Ferbasová (měštka), Magda Maděrová (měštka), Alois Dvorský (doktor), Josef Čermák (bednář), Michael Dáňa (syn Dařbujánových), Miloš Vavruška (kočí Vojta), Hana Talpová (děvečka od pláteníkových), Josefa Pechlátová (Pšukova žena), Vítězslav Černý (sladovnický), Josef Langmiler (pomocník u krupaře), Oleg Reif (krejčí), František Miroslav Doubrava (krejčí), Vladimír Klemens (doktor), Josef Steigl (hospodský), Jan S. Kolár (hospodský z Ouběnic), Ladislav Gzela (sladovnický), Věra Váchová (matka nemocného dítěte), Josef Příhoda (havíř), Václav Švec (havíř)