North Video sáhne v úterý 8. prosince 2009 opět do domácí tvorby a za 49,- Kč bude ke koupi Pramen života. Příběh za okupace zavlečené dívky na převýchovu do Německa, vybrané do tajného programu, ve kterém spolu s dalšími oběťmi prochází nacistickou výchovou a má otěhotnět s pečlivě vybraným esesákem… Baladický příběh dívky, která se ocitne v říši zla.
Program Lebensborn je spíš znám jako odcizení a převýchova rasově vhodných dětí. Na toto téma napsal autor scénář k česko-polskému snímku Kukačka v temném lese, který získal Velkou cenu na třetím světovém festivalu v Sapporu v roce 1987. Scénář filmu Pramen života se tentokrát baladicky a komorně dotýká nacistické akce, pokoušející se o vypěstění nordické rasy.
Pod hávem rasového úřadu SS byl styk vybraných mužů a žen ověnčen pohanskými a germánskými rituály. Tajně se týkal všech porobených a satelitních území Třetí Říše v symbolickém kříži od severského Bergenu po Terst, od mazurských močálů po Ostende. Budoucí centrum panské rasy mělo být ve Slezsku.
Sanatorium Isolde kdesi ve Slezsku osvobozuje na jaře 1945 Rudá armáda. Šéflékařka Waage rychle pálí kompromitující materiály, potom spáchá sebevraždu.
Sudety, 1939, krátce po záboru. Grétce před očima umírá matka, otec si záhy nachází novou životní družku, takže se nakonec rozhodne poslechnout rady pana učitele, aby odjela do sanatoria Isolde a stala se příští elitou. V tu chvíli ještě netuší, že tím vstupuje do nacistického programu Lebensborn, který pod záminkou preventivního snímkování proti TBC hledal ideální představitele nordické rasy. Národnost nerozhoduje, pouze rasa. A tu splňuje Grétka Weiser díky osudové shodě, že se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše, Himmler.
Dívka je již svým bytostným založením bílou vránou v hejnu. Jako rasový míšenec je v Lebensbornu spíše outsiderem. Její podvědomá mateřskost a zbožnost ji táhne k soucitu se všemi trýzněnými a pronásledovanými tvory, nikdy se nepřizpůsobí odlidštěnému mýtu a silám zla.
Grétka se ocitá v cizím a mrazivém prostředí pruských jezer, o svém poslání zprvu nemá tušení. Lesní sanatorium Isolde je skryto před světem, ušetřeno viditelných hrůz. O to rafinovaněji se hraje o dívčinu duši, i když zde jde pouze o její tělo. Podstupuje dril výchovy v dokonalou Němku, potom má počít s jedním z elitních mužů SS dítě, porodit ho a nedlouho poté ho odevzdat velké nacistické věci.
Sanatorium kdysi patřilo rodině židovského chlapce. Leo je zde držen bez naděje na přežití díky tučnému výkupnému svých rodičů. Dva vyvrženci se zákonitě sbližují jako dva bludné kameny uvízlé v ledu, i příroda zde tak hraje svou roli. Spíš ze vzdoru i soucitu, než ze skutečné tělesné touhy, se Grétka miluje s Leem před jeho odjezdem do transportu. Noc slunovratových obřadů je jejich labutí písní.
I Grétčin čas se naplňuje na mořském pobřeží. Porodí chlapce, kterého si odnášejí řádové sestry a ani nacističtí vědci netuší, že jde o židovské dítě. Dívčina volba je tragický triumf proti fatálním silám, podvědomou cestou k Bohu. Nedlouho po porodu se ale pokusí o útěk, je chycena a poslána do koncentračního tábora. Po válce se marně pokouší najít svého syna. Nakonec se vrací do rodného kraje.
Zdálo se, že nezůstal ani stín naděje. Grétka se vrací do krajiny svého dětství, zpustošeného válkou. A právě tam najde jiskřičku světla. Život jde dál. Na samém počátku příběhu přenesla židovské děvčátko přes hranici do bezpečí. To dítě, jako ubohé zvířátko, samo přežilo, přečkalo v bídném úkrytu vesnické márnice celou válku. Na jejím konci se ty dvě zraněné děti našly a Grétka nachází smíření se svým životem v péči o jiné židovské dítě.
Film je koncipován baladicky, většinu obrazu tak zabírají horizonty nebe a zamrzlá země, odvěký svár ledu a plamenů, s neviditelným zurčením podzemních pramenů. Píseň Franze Schuberta o Dívce a smrti je hudebním leitmotivem a blízké moře symbolem konečnosti lidského osudu.
Z diváckých komentářů:
Ojedinělý filmový náhled do nacistického projektu Lebensborn. Snímek snad ve všech ohledech připomíná pozdější spolupráci Cieslara a Körnera, Krev zmizelého.
Žánr: Drama / Historický / Psychologický
Země původu: Česká republika
Rok vzniku: 2000
Délka: 106 minut (1:45:42)
Premiéra v kinech ČR: 3. února 2000
Režie: Milan Cieslar
Asistent režie: Bisi Arichtev, Michal Pátek
Pomocná režie: Karel Bezděk, Josef Loučím
Námět: Vladimír Körner
Scénář: Vladimír Körner, Milan Cieslar
Dramaturgie: Marča Arichteva
Produkce: Vladimíra Kopecká, Barbora Růžičková, Marča Arichteva, Ivan Vakaráč, Marta Prachařová, Milan Cieslar, Olga Grossmanová
Hudba: Jan Černý, Richard Wagner, Franz Schubert, Franz von Suppé
Kamera: Marek Jícha
Asistent kamery: Jan Jirák
Střih: Miloslav Liška
Kostýmy: Evženie Rážová
Masky: Josef Borovička
Architekt: Jan Vlasák
Výtvarník: Jan Kropáček
Zvuk: Jiří Meixner, Ivo Špalj
Choreograf: Jan Hartmann
Odborný poradce: Lenka Reinerová (německé dialogy), Renata Putzlacher-Buchtová (polské dialogy), Ortrun Heinkelein (jazyková koordinace), David Květoň (jazyková koordinace)
Společnost: Happy Celluloid / Česká televize
Hrají: Monika Hilmerová (Grétka Weiserová), Michal Sieczkowski (Leo), Johana Tesařová (Klára), Vilma Cibulková (šéflékařka Waage), Karel Dobrý (Odillo), Bronislav Poloczek (Kašuba), Josef Somr (učitel), Božidara Turzonovová (matka Grétky), Alois Švehlík (otec Grétky), Lubomír Kostelka (hrobník), Vítězslav Jandák (komisař Lottes), Zdeňka Sajfertová (vrchní sestra), Elin Špidlová (Rosa), Kateřina Hejná (Janka), Kristýna Luťanská (Inge), Ortrun Heinkelein (Gudrun), Václav Mareš (reichsführer Himmler), Zdeněk Maryška (Dr. Conti), Otto Ševčík (knihkupec), Danuše Klichová (Hedvika), Martin Stránský (Helmut), Ryszard Pochroň (průvodčí), Malgorzata Pikus (řeholnice), Bohumír Ličman (mistr z textilky), Jana Postlerová (polská pradlena), Anna Szczebrińská (Polka z vlaku), Jan Szymik (polský voják), Jan Filipenský (ruský důstojník), Adéla Pristášová (Líza), Ivo Kubečka (rentgenolog), Nikola Jančíková (Sussie), Ivan Gübel (průvodčí vlaku do sanatoria Isolde), Adéla Šeďová (Francouzka), Radan Kukal (železniční dozorce), Eva Záběhlická (Schertlerová), Klára Jíchová (miminko Sussie), Markéta Mlejnková (sousedka), Barbora Kempná (sousedka), Petra Nash (sousedka), Zdena Grafnetrová (sousedka), Václav Kučera (důstojník SS), Robert Štěrba (důstojník SS), Martin Pospíšil (voják SS), Martina Chvostová (francouzštinářka), Lena Pešáková (Erika), a další
Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: barevný PAL DVD9 4:3 (1,78:1 letterbox)
Bonus: Z naší nabídky (trailery: Momentky, Hitman 3, Anna Karenina, Král sokolů, Battlestar Galactica – 3. sezóna, Noc a město, Opravdová blondýnka, Hudba ze sousedního pokoje, Piráti z Pacifiku, Titus); Nejen pro nejmenší (ukázky z animovaných filmů: Král dinosaurů, Kniha džunglí, Lví král Simba, Kapitán Flamingo, Sonic, Pucca, Spider-man)
původní "plnohodnotné" vydání obsahovalo sadu cizojazyčných titulků a bonusy (Komentář režiséra; Upoutávky; Kamerové zkoušky; Dokument o scénáristovi filmu)