K edici Filmexportu Zlatý fond nyní přibyla další nová edice, nazvaná Zlatý fond speciál. Ta se liší od normální edice FEXu několika věcmi, především tím, že cena DVD je pouhých 69,– Kč, a nebo například výbavou, kterou tvoří jeden potištěný list z tužšího papíru, ke kterému je přichyceno DVD. To se nenachází jen v obyčejné průhledné pošetce, ale je vloženo do „normálního“ plastového obalu na DVD typu „slim“ černé barvy.
Toto DVD již jednou jako příloha časopisu vyšlo, ale to je již pár pátků nazpět. Bylo to v prvním ročníku časopisu DiViDi, který jako první začal vydávat „levnější“ česká DVD příbalovou metodou. Protože to byly vskutku rané doby rozvoje trhu s DVD nosiči u nás, řada potencionálních zájemců v té době možná ještě ani neměla DVD přehrávač. A tak nazrál čas dát šanci těm, kteří tehdy nevyužili šance získat plnohodnotné dvouvrstvé DVD se spoustou bonusů z DiViDi a vydat titul znovu. Cena, za kterou se disk nyní nabízí (69,– Kč) se blíží ceně těch nejlevnějších příbalů v denících typu Blesk, Šíp a Aha! Na prodejnosti tohoto prvního čísla se také zřejmě ukáže, nakolik je nová edice rentabilní, a zda bude vycházet i nadále.
Chodili spolu z čisté lásky a sedmnáct jim bylo let. Nesmrtelný muzikál o chmelu, zakázané lásce a o tom, jak je den krásný.
„Ten příběh, který uvidíte, a co tak divně začíná. To mohlo prožít vaše dítě…“ slova úvodní skladby uvádí do děje našeho nejlepšího filmového muzikálu, který ze své zelené svěžesti lístků chmelu neztratil po letech ani o mikroskopický, téměř neviditelný odstín. Romantika na chmelové brigádě, kdy se většina dospělé české populace oslovovala soudružky a soudruzi („…a ač Jan Ámos Komenský byl bratr, nezavrhujeme ho soudruzi,“) a stranické uvědomění nepřálo mladé lásce, je dodnes klasikou.
„Myslíme jenom na to, že chmel je naše zlato…“ Filip je výjimkou. Ten spíše myslí na své soukromí, pohodlí a sličnou Hanku. Tedy názor, se kterým v socialistickém kolektivu tápajícím, jestli k sobě pasují Masaryk, Marx a Seneca, jehož vůdčí osobností je urostlý úderník Honza, moc neuspěje. Ostatně ani sličná Hanka není klasickým normalizačním předobrazem. V šik šatičkách (skoro jako z Tuzexu) se na večeři spíše vyjímá jako kapitalistická fiflena. Navíc je přesvědčená, že její půvab nezrál jen tak pro kdekoho. Společně s Filipem se tak narozdíl od svých spolužáků nevejdou do pedagogických norem soudružky učitelky. A tak je jen logickou otázkou času, kdy se ti dva rebelové dají dohromady, aby poznali, že když dva se rádi mají, v lednu je jak v máji. Jenže nevraživost a příliš ideologie lásce nepřejí a tak se oba zamilovaní brigádníci budou muset zakrátko s kolektivem rozloučit. Čeká je cesta až na konečnou a všichni doufají, že na cestě se neztratí. Neztratili se. Jsou věční.
Režisér filmu Ladislav Rychman se znal s autorem námětu a scénáře Vratislavem Blažkem už z dřívějších dob. Po válečném období se setkali v Divadle satiry a pak spolu spolupracovali i v televizi. Zapsali se do historie československého televizního vysílání tím, že jsou autoři prvního českého klipu, první české inscenované písničky. To bylo v roce 1958, kdy Ladislav Rychman natáčel zábavný pořad s názvem Dnes večer bez závady.
Žánr: Komedie, Muzikál
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1964
Čas: 89 min
Režie: Ladislav Rychman
Hrají: Irena Kačírková, Ivana Pavlová, Libuše Havelková, Vladimír Pucholt, Josef Laufer I, Josef Kemr, Miloš Zavadil, Vladimír Navrátil