Skoro to dělá dojem, že pokud si jeden vydavatel na chvilku dá pauzu, jiný okamžitě využije vzniklou mezeru a nachrlí do volného prostoru svoje tituly. Po tři týdny nás z vydavatelství Codi bude čekat cyklus Starověké megastavby, v úterý 12. ledna 2010 bude (snad) za 49,- Kč ke koupi 1. díl Pyramidy.
Koloseum, katedrála v Chartres a velká Cheopsova pyramida v Gíze okouzlují generace svou krásou a vznešeností. Tato třídílná série dokumentů odhaluje, jak byly tyto úchvatné megastruktury postaveny.
Civilizace odjakživa staví velké stavby, symbolizující její význam a moc. Ačkoliv se některá lidská společenství přežijí a zaniknou, stavby, které postavila, často nadále existují jako velkolepý odkaz na minulost. Podívejme se společně na to, jaké stavební techniky lidé na těchto velkolepých stavbách používali, z jakých materiálů stavěli a jak je získávali. Podívejme se do minulosti na osobnosti, které tyto stavby nechali stavět, na jejich pohnutky a sny. Podívejme se na to, jak byly stavby financovány a jak je vnímal okolní svět.
Pyramidy
Velká Cheopsova pyramida v Gíze – Stará čtyři a půl tisíce let, jediný ze sedmi starověkých divů světa, který dodnes stojí. Byla koncipována jako hrobka a současně zařízení k opětovnému vzkříšení pro tajemného faraóna Chufa, známého též pod jménem Cheops, v roce 2551 před Kristem a dokončena o 20 let později. Podařilo se ji dokončit těsně před tím, než Chufu zemřel – bylo tak učiněno zadost jeho touze po věčném životě mezi hvězdami. Současně stavba pomohla k vytvoření pevného a dobře zorganizovaného státního zřízení. Po celou svoji existenci je také zdrojem tajemství a mýtů.