V dalším čísle edice Zlatý fond vychází opět jeden z „pamětnických“ filmů. Tentokrát jde o méně známý film, který v době svého uvedení do kin nesl podtitul „Nová česká okupační veselohra“. Název filmu zní Nikdo nic neví.
Martin Plechatý a Petr Nový brázdí se svými tramvajemi okupovanou Prahu. Doba je těžká a přežít leckdy není jednoduché – zvlášť když se člověk ve snaze pomoci ohrožené (a půvabné) sousedce zaplete s esesákem, praští ho po hlavě a zabije. Tak si alespoň situaci vysvětlili oba kamarádi, když se jejich protivník svalil na zem. Co si teď počít s tělem? Začíná nekonečná anabáze, v níž se uplatní i dětský kočárek…
Těžce se rozbíhající pookupační kinematografie stála před dvěma závažnými úkoly: jednak měla umělecky ztvárnit nedávnou minulost, vyznačující se hrdinstvím českého a slovenského lidu v boji proti okupantům, jednak od ní byla vehementně vymáhána veselohra, která už tenkrát byla – a dodnes zůstala – úzkým profilem. Debutující Josef Mach spojil oba úkoly v jeden a vytvořil okupační grotesku na nerudovské téma Kam s ním, v níž ovšem nešlo o starý slamník, ale o omráčeného SA-Manna.
Některé dobové kritiky byly vůči tvůrcům filmu poněkud zdrženlivé, avšak kvalitu každého filmu nejlépe prověří čas. A tento film ze zkoušky časem vychází kupodivu docela dobře. Ve filmu je celá řada vtipných scén, v nichž se mohli oblíbení herci dosyta vyřádit – a obecenstvo se bavilo. Kromě hvězdné dvojice titulních hrdinů Jaroslava Marvana a Františka Filipovského je ve filmu možno spatřit i další zajímavou hereckou osobnost – Eduarda Linkerse, který byl již ve třicátých letech hercem u rakouského filmu.
Námět k této okupační komedii napsal spolu s režisérem Vladimír Neff, ukrytý pod pseudonymem Petr Nedoma. Tropit si legraci z tragických okupačních poměrů si ovšem – na rozdíl od francouzských filmařů – u nás jen tak někdo netroufl. Kromě filmu Nikdo nic neví se válce s komediální nadsázkou věnoval už jen film Velký případ (1946), a až po více než padesáti letech se o něco podobného pokusili tvůrci komedie Stůj, nebo se netrefím (1998).
DVD je docela dobře vybaveno bonusovými materiály, velice zajímavé je například autentické vzpomínání jednoho ze spoluautorů filmu a přímého účastníka natáčení Jaromíra Pleskota. Také průvodní slovo filmového historika Pavla Taussiga obsahuje celou řadu zajímavých detailů a okolností týkajících se natáčení filmu a jednotlivých protagonistů, které jistě potěší všechny, kteří se hlouběji zajímají o historii české kinematografie. V tištěné příloze Zlatého fondu najdete pokračování zajímavého seriálu článků o výrobě DVD a převodu starých archivních filmů do moderní digitalizované podoby.
Žánr: Veselohra
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1974
Délka: 76 minut (1:09:44)
Kinopremiéra v ČR: 28. listopadu 1947
Režie: Josef Mach
Námět: Petr Nedoma, Jan Schmidt
Scénář: Josef Mach, Jaromír Pleskot
Produkce: Bohumil Šmída, Vratislav Innemann, Jiří Šebor
Kamera: Josef Středa
Druhá kamera: Jaromír Holpuch
Hudba: Josef Stelibský, Norbert Schultze
Střih: Josef Dobřichovský
Kostýmy: František Mádl, Marie Malá
Masky: Josef Linhart, Jan Štětina
Architekt: Jan Zázvorka, Jan Pacák
Výtvarník: Oldřich Novotný
Zvuk: Emanuel Formánek
Ateliéry: Hostivař
Hrají: Jaroslav Marvan (Martin Plechatý), František Filipovský (Petr Nový), Eduard Linkers (Fritz), Jana Dítětová (Věra), Stanislav Neumann (Koula), Otto Motyčka (vrátný), Jaroslav Seník (kulisák), Robert Vrchota (ing. Bureš), Josef Kotapiš (muž v koženém kabátě), Richard Záhorský (muž v klopeném klobouku), Eman Fiala (kapelník), Eva Šenková (subreta), Marie Grossová (Nováková), Viktor Očásek (domovník), Zdeněk Šavrda (Bumba), Oldřich Hoblík (zvědavý pán), Otomar Krejča (rozvážný pán), Josef Stehlík, Valja Petrová (Němka v hotelu), Oldřich Slaný (zpěvák), Jindra Hermanová (Němka v telefonní budce), Josef Příhoda (Zelenka), Karel Effa (kulisák), Václav Švec (kulisák), Jaroslav Štercl (kulisák), Božena Helclová (návštěvnice divadla), Jaroslav Orlický (strážník na Kampě), F.X. Mlejnek (tramp), J.O. Martin (strážník), Rudolf Princ (seladon), Antonín Jirsa (direktor), Jiří Vondrovič (inspicient), František Marek (vrátný), Irena Švingerová (pokojská), Karel Dvořák (strážník), Bedřich Bozděch (ředitel hotelu), Josef Pehr (úředník v hotelu), Mnislav Hofman (podomek), Karel Urban (Samann), Alois Dvorský (zelinář), Milka Balek-Brodská (harfenistka), Josef Kemr (pracovník hospodářské kontroly), Jiří Sovák (detektiv v hotelu), Jan W. Speerger (pracovník hospodářské kontroly), Josef A. Stehlík (německý voják)
Údaje o DVD:
Obraz: 4:3, PAL, černobílý
Zvuk: Dolby Digital 2.0
Titulky: anglické, české pro neslyšící
Jazyková verze: česká
Interaktivní menu: český jazyk
Formát: DVD 5
Regiony: ALL
Bonusové materiály: Slovo historika, fotografie, biografie a filmogafie, soudobá dokumentace, soudobá dokumentace na DVD-ROM, vzpomínky pana Jaromíra Pleskota